Nasza-Biedronka.pl Strona Główna

Nasza-Biedronka.pl

Nieoficjalne i prywatne forum dla pracowników i klientów Biedronki

FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy  StatystykiStatystyki
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj

Poprzedni temat «» Następny temat
Odpowiedzialność finansowa
Autor Wiadomość
+marta1 

Stanowisko:
klient

Pomogła: 1 raz
Dołączyła: 13 Gru 2011
Posty: 4494
0 UP 0 DOWN
Wysłany: 2016-01-14, 17:57   

Larrikol, dobrze pamiętasz , w podręczniku kasjera jest także zapis o odpowiedzialności za gotówkę , jmp ma kilka takich procedur . Odpowiadając na pytanie Kot_kreskowy, miałam na myśli brak dokumentu zwanego odpowiedzialnością finansową który podpisuje się w innych firmach .
 
     
qweerty
[Usunięty]

Wysłany: 2016-01-14, 19:51   

Larrikol napisał/a:
Jezeli dobrze pamietam i o ile nie uleglo zmianie przy kolejnych edycjach, to w podreczniku kierownika sklepu bylo napissne, ze kierownik zmiany odpowiada materialnie za gotowke w sejfie.


1. Odpowiedzialność materialna musi być sporządzona odpowiednim pismem z podpisem pracownika.
2. Prawo stanowione stoi wyżej nad prawem korporacyjnym
3. Kodeks pracy w karach uwzględnia też karę finansową zamiast kary upomnienia czy nagany. lub stosowanie łączne. ale zgodnie z wytycznymi kodeksu pracy
4. Pracodawca może dochodzić też swoich roszczeń na drodze postępowania cywilnego za poniesioną stratę w wyniku działania pracownika.
5. Procedura nie ma mocy wiążącej jeśli nie spełnia przesłanek wynikających z przepisów prawa



6. Podobnie jest z zapisami kodeksu etycznego . Jest ale to tylko dokument nie ma kary za jego nie przestrzeganie. Jedyny zapis , którego się przestrzega - to nie propoagowanie ideii , w tym związków zawodowych ;) :D

Cytat:
Wyróżniamy dwa rodzaje odpowiedzialności materialnej pracownika:

odpowiedzialność pracownika za szkodę wyrządzoną pracodawcy
odpowiedzialność za mienie powierzone pracownikowi

Odpowiedzialność za szkodę wyrządzoną pracodawcy

Do zaistnienia tej odpowiedzialności niezbędne jest zaistnienie łącznie następujących warunków: pracodawca poniósł szkodę, która spowodowana została niewykonaniem, lub nienależytym wykonaniem obowiązków pracowniczych z winy pracownika. Wysokość wyrządzonej szkody określa pracodawca i musi ją uzasadnić, z uwzględnieniem wszystkich okoliczności sprawy. Po określeniu szkody, pracodawca wskazuje wysokość należnego mu odszkodowania. Kodeks pracy wyróżnia tutaj dwa przypadki:

jeżeli szkoda została przez pracownika wyrządzona nieumyślnie, wtedy wysokość odszkodowania nie może przekroczyć kwoty trzymiesięcznego wynagrodzenia pracownika,
jeżeli szkoda została wyrządzona umyślenie, pracownik zobowiązany jest do naprawienia szkody w całości.

Ważne!

Kwoty te mogą zostać zmniejszone, kiedy pracownik i pracodawca zdecydują się zawrzeć ugodę. Decyzja taka zależy jednak zawsze od woli pracodawcy.

Ponadto warto jeszcze pamiętać, że w razie wyrządzenia szkody przez kilku pracowników, każdy z nich ponosi odpowiedzialność stosownie do swojej winy. Jeżeli proporcji takich nie da się ustalić, wtedy wszyscy odpowiadają w częściach równych.

Natomiast gdy zdarzy się, że pracownik wyrządzi szkodę osobie trzeciej, np. klientowi przedsiębiorstwa, wtedy zobowiązanym do naprawienia szkody jest pracodawca. Ma on jednak prawo żądać następnie od pracownika zwrotu poniesionych przez niego kosztów.
Odpowiedzialność za mienie powierzone pracownikowi

Jeżeli pracodawca powierzy pracownikowi:

pieniądze, papiery wartościowe, kosztowności,
narzędzia i instrumenty lub podobne przedmioty, a także środki ochrony indywidualnej oraz odzież i obuwie robocze,
inne, wszystkie z obowiązkiem zwrotu lub wyliczenia się

pracownik odpowiada w pełnej wysokości za szkodę powstałą w tym mieniu. Można zwolnić się od takiej odpowiedzialności, ale tylko udowadniając, że szkoda powstała z przyczyn od pracownika niezależnych, a w szczególności wskutek niezapewnienia przez pracodawcę warunków umożliwiających zabezpieczenie powierzonego mienia

Przykład

Pan Tomek pracuje w kopalni piachu jako stróż nocny. Jest to duży teren, a do jego obowiązków należy pilnowanie sprzętu służącego do wydobywania i przewożenia piachu, w tym także paliwa. Znajduje się ono w niczym niezabezpieczonym i otwartym zbiorniku, teren kopalni jest również nieogrodzony. Pan Tomek w przypadku braków w paliwie mógłby uwolnić się od odpowiedzialności, gdyż teren kopalni, a szczególnie paliwo nie są należycie zabezpieczone.

Warto pamiętać, że w tym przypadku również możliwa jest odpowiedzialność kilku pracowników, ale pod warunkiem, że mienie zostało przez pracodawcę powierzone kilku pracownikom łącznie.

Podstawa prawna: Art: od 114 do 127 Kodeksu pracy[/code]
 
     
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Nie możesz ściągać załączników na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  


phpBB by przemo