Nasza-Biedronka.pl Strona Główna

Nasza-Biedronka.pl

Nieoficjalne i prywatne forum dla pracowników i klientów Biedronki

FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy  StatystykiStatystyki
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj

Poprzedni temat «» Następny temat
Wizyta w mieście wojewódzkim

czy zakazywanie rozmów z związkowcami i zgrywanie wizyt
jest zgodne z prawem i interesem pracodawcy
1%
[ 2 ]
narusza prawa obywatelskie pracowników i członków związku
30%
[ 49 ]
nie stwarza działań dyskryminacyjnych
2%
[ 4 ]
może doprowadzić do dyskryminacji osób które rozmawiają z związkowcami w celu przedstawienia problemów,zapisania się
33%
[ 53 ]
jest zgodne z polityką etyczną firmy
1%
[ 3 ]
jest działaniem skrajnie nieetycznym
30%
[ 48 ]
Głosowań: 63
Wszystkich Głosów: 159

Autor Wiadomość
Robertty
[Usunięty]

Wysłany: 2014-08-22, 17:00   Wizyta w mieście wojewódzkim

W związku ze zgłaszanymi przez pracowników sytuacjami związanymi z naruszeniami zasad szacunku oraz z zagrożeniami bhp przedstawiciele związku przeprowadzili w ostatnich dniach kontrole na wymienionych sklepach .Kontrola ta odbyła się zgodnie z zapisami Ustawy o związkach zawodowych .W trakcie wizyt przeprowadzono rozmowy z pracownikami którzy w sposób dobrowolny i w ramach przysługującej przerwy pracowniczej podjęli z nami rozmowę na interesujące ich tematy. Nie narusza to ze strony pracowników procedur wewnętrznych ani też kodeksu pracy. Prawo do rozmowy pracowników gwarantuje:
Międzynarodowa Konwencja Praw Człowieka
Konstytucja Rzeczypospolitej Polskiej (prawo do zrzeszania się)
Ustawa o związkach zawodowych
kodeks pracy (prawo do przerwy i dobrowolności jej spożytkowania)


Z przykrością stwierdzamy ,że po raz kolejny doszło do naruszania praw pracowniczych a także do zastraszania poprzez zgranie monitoringu z naszej wizyty. W moim odczuciu osoba wydająca taki nakaz zgrania materiału przez pracownika działu kontrolingu doprowadziła do :

Naruszenia dóbr osobistych członków związku poprzez zgrywanie wizerunku , które w tym ujęciu może stanowić działanie o charakterze dyskryminującym ,gdyż dochodzi do utrwalania wizerunku członków związku

Naruszenia polityki antydyskryminacyjnej gdyż doszło do utrwalenia wizerunku osób które w ramach przysługujących im praw mają prawo do zrzeszania się ,prowadzenia rozmów z działaczami związkowymi które działają na terenie zakładu pracy,

Znamienne jest , że według zasłaniania się zapisami o obrocie żywnością pracownicy nie mogą prowadzić rozmów podczas przerw w pomieszczeniu socjalnym . Jest to argumentacja tak mętna , że kierownik rejonu/okręgu też nie posiada odzieży ochronnej i też nie jest przepisany do sklepu ,a
KAŻDY DZIAŁACZ ZWIĄZKOWY MA PRAWO WCHODZENIA DO ZAKŁADU PRACY I ROZMOWY Z PRACOWNIKAMI, I REPREZENTOWANIA ICH INTERESÓW PRZED PRACODAWCĄ W TYM BEZPOŚREDNIM PRZEŁOŻONYM


[ Dodano: 2014-08-22, 18:11 ]
KOLEJNY RAZ DOSZŁO DO NARUSZENIA ART 35 PAR 2 USTAWY O ZWIĄZKACH ZAWODOWYCH A WIĘC DO UTRUDNIANIA DZIAŁAŃ ZWIĄZKOWYCH ,NARUSZONO ZAPISY ANTYDYSKRYMINACYJNE , ORAZ DOKONANO BEZPRAWNYCH DZIAŁAŃ POPRZEZ NARUSZENIE DÓBR OSOBISTYCH DOTYCZĄCYCH OCHRONY WIZERUNKU !

jeżeli ktoś z dc jest zainteresowany naszą pracą zapraszamy na rozmowę zarówno kierowników rejonu czy okręgu ,a także kierowników personalnych, nigdy nie ukrywamy się na wizytowanych sklepach i możemy poczekać na wizytę wyżej wymienionych

Z POSIADANYCH INFORMACJI , RÓWNIEŻ Z TEGO FORUM KIEROWNICY REJONU NA POLECENIE SWOICH PRZEŁOŻONYCH ZAKAZUJĄ WAM ROZMÓW Z NAMI ! PYTAM JAKIM PRAWEM ZAKŁADA SIĘ PRACOWNIKOM KAGANIEC NA USTA??? WRÓCIŁA KOMUNA I CENZURA? JAKIM PRAWEM ŁAMIE SIĘ PODSTAWOWE PRAWA PRACOWNIKÓW I NARUSZA KONSTYTUCYJNE PRAWA OBYWATELSKIE?

[ Dodano: 2014-08-22, 18:16 ]
P.S. Pozdrawiam panią kierownik i gratuluję elementarnej wiedzy odnośnie przepisów bhp , co przejawiło się zdziwieniem ,że nie można ustawiać stołów w miejscu wyjść ewakuacyjnych , koca gaśniczego, węża do hydrantu i do tego znajdujących się w tym samym miejscu. Gratuluję też wiedzy z zakresu prawa pracy co wynika z wypowiedzi pracowników którzy słyszą w słuchawce " jakim prawem pracownicy chodzą na l4?
I do prawdy nie wiem czy taka niewiedza jest bardziej przerażająca czy śmieszna
 
     
gaba_14

Stanowisko:
kierownik sklepu

Dołączył: 22 Sie 2014
Posty: 3
0 UP 0 DOWN
Wysłany: 2014-08-22, 17:32   

dla nas niestety ta sytuacja nie była śmieszna, raczej przerażająca,ale może kierowniczce było do śmiechu
 
     
Robertty
[Usunięty]

Wysłany: 2014-08-22, 17:35   

zobaczymy czy będzie do śmiechu gdy skierujemy sprawę związaną z zgrywaniem rozmów pracowników z działaczami związkowymi do prokuratury...... a nie omieszkam się złożyć zawiadomienia o podejrzeniu popełnienia czynu zabronionego :boks: >:D
 
     
Larrikol
[Usunięty]

Wysłany: 2014-08-22, 18:39   

A jak udowodnisz, że zostałeś nagrany?
 
     
Robertty
[Usunięty]

Wysłany: 2014-08-22, 20:59   

ha podejrzewam że oni sami mi to ułatwią.... 8) bo pewnie szukają powodu by udowodnić że naruszyłem procedury obrotu żywnością :em29: cóż "będzie się działo ,będzie zabawa"
Po za tym Larrikol my mamy krasnoludki i one nam przynoszą i dowody i informacje...
I z każdym dniem rośnie armia krasnoludków... a krasnoludki mają to do siebie że WIELCY łatwo ich ignorują, i to właśnie ich błąd
 
     
+marta1 

Stanowisko:
klient

Pomogła: 1 raz
Dołączyła: 13 Gru 2011
Posty: 4494
0 UP 0 DOWN
Wysłany: 2014-08-22, 21:11   

Czyżby zaczynało sie "pospolite ruszenie" ?
 
     
Robertty
[Usunięty]

Wysłany: 2014-08-22, 22:22   

" kto sieje wiatr ten zbiera burze" ;]

[ Dodano: 2014-08-23, 00:41 ]
Działalność związkowa na parkingach placówki handlowej
Bywa, że pracodawca stara się usunąć działaczy związkowych rozdających ulotki informacyjne z parkingu sklepów wielkopowierzchniowych, twierdząc, że to teren prywatny. Co o tym mówi prawo?

Przede wszystkim grupa kilkunastu osób podejmująca jakąś akcję zbiorową może być uznana za zgromadzenie. Jednak w myśl art. 57 konstytucji każdemu zapewnia się wolność organizowania pokojowych zgromadzeń i uczestniczenia w nich. Konkretnie zaś w odniesieniu do wolności zgromadzeń z ustawie z dnia 5 lipca 1990 r. Prawo o zgromadzeniach (Dz.U. z 2013 r., poz 397) ważny jest przepis, iż zgromadzeniem jest zgrupowanie co najmniej 15 osób, zwołane w celu wspólnych obrad lub w celu wspólnego wyrażenia stanowiska (art. 1 ust. 2 ustawy Prawo o zgromadzeniach). Inaczej mówiąc akcja związkowa polegająca na rozdawaniu ulotek przez kilku organizatorów związkowych nie wymaga stosowania ustawy Prawo o zgromadzeniach. Prawo krajowe nie przewiduje szczegółowych regulacji w stosunku do akcji podejmowanej przez kilka osób, należy więc opierać się na ogólnej zasadzie konstytucyjnej i przepisach międzynarodowych.

W świetle art. 12 konstytucji Rzeczpospolita Polska zapewnia wolność tworzenia i działania związków zawodowych. Uszczegółowienie zasad szeroko rozumianych wolności związkowych znajduje się w ustawie z dnia 23 maja 1991 r. o związkach zawodowych (Dz.U. z 2014 r., poz. 167). W szczególności jednak to umowy międzynarodowe czyli między innymi konwencje Międzynarodowej Organizacji Pracy wpływają na kształt i interpretację krajowych przepisów, bo są to międzynarodowe źródła prawa pracy i możliwe jest powoływanie się bezpośrednio na ratyfikowaną przez Polskę konwencję.

W zakresie współdziałania związku zawodowego z pracodawcą istotne znaczenie ma konwencja nr 135 MOP dotycząca ochrony przedstawicieli pracowników w przedsiębiorstwach i przyznania im ułatwień, która w art. 2 stanowi, że „W przedsiębiorstwie będą przyznane przedstawicielom pracowników takie ułatwienia, które umożliwią im szybkie i skuteczne wykonywanie ich funkcji”. Z kolei w zaleceniu do tej konwencji nr 143 MOP o tej samej nazwie stwierdza się m.in., że przedstawiciele pracowników powinni mieć dostęp do wszystkich miejsc pracy w przedsiębiorstwie, jeżeli dostęp do tych miejsc jest im potrzebny do wykonywania funkcji przedstawicielskich. Kierownictwo przedsiębiorstwa powinno również zezwolić przedstawicielom pracowników, działającym w imieniu związków zawodowych, na rozprowadzanie wśród pracowników przedsiębiorstwa biuletynów informacyjnych, broszur, publikacji i innych dokumentów związku.

Rozdawanie ulotek informacyjnych na parkingach wymaga wyjaśnienia pod kątem podawanego przez pracodawców argumentu, że jest to „teren prywatny pracodawcy”.

Parking nie jest też terenem zamkniętym w myśl ustawy z dnia 17 maja 1989 r. Prawo geodezyjne i kartograficzne (Dz.U. z 2010 r., Nr 193, poz. 1287). Tereny zamknięte zgodnie przywołaną ustawą to tereny o charakterze zastrzeżonym ze względu na obronność i bezpieczeństwo państwa, określone przez właściwych ministrów i kierowników urzędów centralnych (art. 2 pkt 9). Parking przysklepowy to „miejsce użyteczności publicznej” co z kolei wynika z art. 1 pkt 5 ratyfikowanej przez Polskę Międzynarodowej konwencji o zwalczaniu terrorystycznych ataków bombowych, która przyjęta została przez Zgromadzenie Ogólne Narodów Zjednoczonych dnia 15 grudnia 1997 r. Wyrażenie „miejsce użyteczności publicznej” oznacza zgodnie z komentowanym przepisem te części jakiegokolwiek budynku, terenu, ulicy, drogi wodnej lub innego miejsca, które są dostępne lub otwarte, niezależnie, czy stale, okresowo czy od czasu do czasu, dla przedstawicieli ogółu społeczeństwa, i są miejscami o charakterze handlowym, biurowym, kulturalnym, historycznym, oświatowym, religijnym, rządowym, rozrywkowym, wypoczynkowym lub innym, dostępnymi lub otwartymi dla publiczności. Ponadto, można przywołać w tym miejscu wyrok Sądu Najwyższego z dnia 4 marca 1965 r. III CR 9/65 (OSNC 1966/2/17), gdzie SN w uzasadnieniu stwierdził, że miejsca użytku publicznego stanowią m.in. takie miejsca jak drogi, place, parki lub nawet tereny nie przeznaczone bezpośrednio do użytku powszechnego, ale dla ludności dostępne.

Konstytucyjną zasadą obowiązującą w Polsce jest wolność prowadzenia działalności związkowej.

Sankcjonowane jest natomiast działanie polegające na utrudnianiu prowadzenia działalności związkowej (art. 35 ust. 1 pkt 2 ustawy z dnia 23 maja 1991 r. o związkach zawodowych – Dz.U. z 2001 r., nr 79, poz. 854). Ewentualne więc usuwanie z terenu parkingu placówki handlowej – przez pracodawcę, ochroniarzy, organy policji itp. – przedstawicieli związku zawodowego, którzy w sposób pokojowy i niezagrażający bezpieczeństwu ruchu drogowego prowadzą akcję informacyjną związku zawodowego może być uznane za utrudnianie działalności związkowej. Tego typu zachowania mogą być więc w szczególności przedmiotem zawiadomienia prokuratury o podejrzeniu popełnienia czynu zabronionego z art. 35 ustawy o związkach zawodowych czy złożenia skargi do Międzynarodowej Organizacji Pracy.

Ewa Podgórska-Rakiel, specjalista, Zespół Prawny Komisji Krajowej NSZZ Solidarność
 
     
Larrikol
[Usunięty]

Wysłany: 2014-08-23, 10:32   

Ale te krasnoludki nie przynoszą dowodów razem z oryginalnym sprzętem, z którego pochodzą i oświadczeniem właściciela, że to jego, a domyślam się, że sam plik z nagraniem nie wystarczy.
 
     
Robertty
[Usunięty]

Wysłany: 2014-08-23, 10:44   

spoko Larrikol myślę że ko mi to ułatwi :) pewnie ugryzłem jego ego podczas rozmowy telefonicznej >:D stwierdzeniem , że też nie ma umowy na sklep i do niego wchodzi na socjal ;) zawsze można złożyć zawiadomienie o podejrzeniu a oni już sprawdzą :aniol:

[ Dodano: 2014-08-23, 11:46 ]
upsss.... teraz dopiero mu puszczą nerwy ,a swoją drogą skoro on do mnie oddzwonił to mógł się rozłączyć a nie wchodzić w dyskusje 8)
 
     
+marta1 

Stanowisko:
klient

Pomogła: 1 raz
Dołączyła: 13 Gru 2011
Posty: 4494
0 UP 0 DOWN
Wysłany: 2014-08-23, 19:15   

widzę Rob że masz przy okazji niezły ubaw :)
 
     
Robertty
[Usunięty]

Wysłany: 2014-08-23, 20:53   

na początku miałem ale gdy pani kierownik rejonu Aneta nakazuje zbiórkę rozdanych ulotek pracownikom , których wyszukała na monitoringu to krew we mnie wrze ! [b] NAKAZ ZWROTU KIEROWNIKOWI REJONU ULOTEK Z SZAFEK PRACOWNICZYCH ORAZ NAKAZ ZWROTU BROSZUR PIP TO NIE TYLKO NARUSZENIE USTAWY O ZWIĄZKACH ZAWODOWYCH ALE TAKŻE ZŁAMANIE PRAWA KARNEGO!!!!!!!!!!! MOŻE PRZYPOMNĘ ,ŻE NASTĄPIŁO PRZENIESIENIE WŁASNOŚCI , PRACOWNIK KTÓRY DOBROWOLNIE PRZYJĄŁ ULOTKĘ INFORMACYJNĄ STAŁ SIĘ JEJ WŁAŚCICIELEM WIĘC DZIAŁANIA KIEROWNIK REJONU ZNAJDĄ DALEKO IDĄCE KONSEKWENCJE W PROKURATURZE , I NIESTETY WEJDZIEMY DO SKLEPÓW I DO BIUR ALE JAKO WSPÓŁUCZESTNICY KONTROLI NA SKLEPIE ZGODNIE Z USTAWĄ O ZWIĄZKACH ZAWODOWYCH......[/b]

[ Dodano: 2014-08-23, 21:56 ]
Przywłaszczenie mienia nie jest tożsame z kradzieżą, gdyż przywłaszczenie nie polega na zabraniu cudzego mienia. Aby dokonać przywłaszczenia niejednokrotnie nie trzeba wykonywać żadnych działań o charakterze przestępczym.

Ponadto przywłaszczenie dotyczy głównie rzeczy ruchomej, także dokumentów - np. testament osoby bliskiej, umowa sprzedaży, akt darowizny może zostać przywłaszczony, można to odbierać niejednokrotnie jako przywłaszczenie prawa, które jest również karalne.
przywłaszczenie mienia jest wykroczeniem, jeżeli wartość tego mienia nie przekracza równowartości 250 zł. W przypadku wykroczenia sąd może orzec karę:
- aresztu (w wymiarze od 5 do 30 dni, wymierzana w dniach)
- grzywny (w wysokości do 5.000 zł)
- kary ograniczenia wolności (w wymiarze 1 miesiąca)
 
     
+marta1 

Stanowisko:
klient

Pomogła: 1 raz
Dołączyła: 13 Gru 2011
Posty: 4494
0 UP 0 DOWN
Wysłany: 2014-08-23, 20:57   

spokojnie Rob niczego ci nie zarzucam ...
 
     
Robertty
[Usunięty]

Wysłany: 2014-08-23, 20:58   

Art. 119 § 1 i § 4 kodeksu wykroczeń
2) Art. 284 § 1 k.k.
3) Art. 284 § 2 k.k.
4) Art. 294 § 1 i § 2 k.k.

[ Dodano: 2014-08-23, 21:58 ]
nie marta to złość na ich beszczelność a nie na Ciebie spoko :**
 
     
+marta1 

Stanowisko:
klient

Pomogła: 1 raz
Dołączyła: 13 Gru 2011
Posty: 4494
0 UP 0 DOWN
Wysłany: 2014-08-23, 21:01   

rozumiem cię , sa bezczelni bo czuja się bezkarni....
 
     
Robertty
[Usunięty]

Wysłany: 2014-08-23, 21:10   

uwierz marta , że skończyła się nasza cierpliwość i tolerowanie pozorowanego dialogu społecznego . Myślę , że nastąpiła sytuacja w której jedynym wyjściem jest skorzystanie z posiadanych uprawnień i przepisów. Jeżeli trzeba postawić sprawę na ostrzu noża to jesteśmy gotowi na taką postawę. Spectrum możliwości jest ogromny MOP ,PIP ,Prokuratura i Media. Osobiście wszelkie sprawy które pracownicy mi zgłaszają rozpatruję na 2 sposoby -ugodowy ,a gdy on nie pomaga restrykcyjny. Jedna kontrola pip czy jedno zawiadomienie prokuratury może nic nie zmieni , natomiast lawinowe działania zawsze przynoszą skutek. Nawet jak jedna czy druga prokuratura umorzy postępowanie jako niską szkodliwość społeczną , to 20 czy 30 zgłoszeniem może się zainteresować.
 
     
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Nie możesz ściągać załączników na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  


phpBB by przemo