Nasza-Biedronka.pl Strona Główna

Nasza-Biedronka.pl

Nieoficjalne i prywatne forum dla pracowników i klientów Biedronki

FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy  StatystykiStatystyki
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj

Poprzedni temat «» Następny temat
Nowy Związek Zawodowy w JMP
Autor Wiadomość
+marta1 

Stanowisko:
klient

Pomogła: 1 raz
Dołączyła: 13 Gru 2011
Posty: 4494
1 UP 0 DOWN
Wysłany: 2015-02-06, 21:32   

to ja też ;)
 
     
Larrikol
[Usunięty]

Wysłany: 2015-02-06, 22:44   

Libeerty napisał/a:
Organizacje utrzymują się ze składek, nikt nie pobiera dodatkowych pieniędzy nawet jeśli idzie na etat związkowy.

Libeerty napisał/a:
Związki zawodowe nie mogą być finansowane przez pracodawcę


Na moje oko to już się mijasz z prawdą. Ustawa o związkach zawodowych z 1991 r. gwarantuje m.in. związkowe etaty na koszt pracodawcy. Pracodawcy mają także obowiązek zapewnienia związkowcom pomieszczenia na terenie zakładu i zbierania składek związkowych. Etatowy pracownik przedsiębiorstwa, który przechodzi na etat związkowy, zatrudniony jest dokładnie na takich samych zasadach, na jakich pracował poprzednio i dostaje adekwatną pensję. Zostaje natomiast zwolniony ze swoich dotychczasowych obowiązków pracowniczych.
 
     
~Libeerty

Stanowisko:
z-ca kierownika

Dołączył: 05 Lut 2015
Posty: 25
0 UP 0 DOWN
Wysłany: 2015-02-06, 22:52   

Właśnie to napisałem. Pamiętaj jednak że związki mają prawo skorzystać z etatów lub nie. Odnośnie biur i wyposażenia tak samo.
Etaty związkowe mogą być pokryte ze składek jak np Piotra Dudy z Solidarności.

Więc są niezależne od pracodawcy. Szkolenia członków ,koszty działalności w tym delegacji , abonamentu telefonicznego pokrywa organizacja.

Warto wspomnieć od ilu członków są etaty:
150 osób- 1
500 członków-2
1000 członków -3
1500 członków-4 etaty

I jest tośrednia wynagrodzenia z 3 miesięcy, jak ktoś jest na etacie a jego sklep ma premię to on nie odstaje, nagrody rocznej też
Ja się nie mijam z prawdą. Związki są niezależne i to jest wpisane w Ustawę o Związkach Zawodowcy z 1991 r

[ Dodano: 2015-02-06, 22:54 ]
Pisałem o "dodatkowej kasie za bycie związkowcem" o której krążą legendy. Etatowiec np po zmianie systemu premiowego ma niższe uposażenie niż gdyby pracował na sklepie

[ Dodano: 2015-02-06, 22:59 ]
Larrikol napisał/a:
Libeerty napisał/a:
Organizacje utrzymują się ze składek, nikt nie pobiera dodatkowych pieniędzy nawet jeśli idzie na etat związkowy.

Libeerty napisał/a:
Związki zawodowe nie mogą być finansowane przez pracodawcę


Na moje oko to już się mijasz z prawdą. Ustawa o związkach zawodowych z 1991 r. gwarantuje m.in. związkowe etaty na koszt pracodawcy. Pracodawcy mają także obowiązek zapewnienia związkowcom pomieszczenia na terenie zakładu i zbierania składek związkowych. Etatowy pracownik przedsiębiorstwa, który przechodzi na etat związkowy, zatrudniony jest dokładnie na takich samych zasadach, na jakich pracował poprzednio i dostaje adekwatną pensję. Zostaje natomiast zwolniony ze swoich dotychczasowych obowiązków pracowniczych.


Zbieranie składek odnosi się do czynności technicznej i to od członków związku a nie pracowników, poza tym mogą być tzw członkiem utajonym i odprowadzać składkę na konto orgaznizacji
_________________
Czas na zmiany. Najpierw człowiek...............
  Ocena JMP: 6/10
     
Larrikol
[Usunięty]

Wysłany: 2015-02-06, 23:05   

Z Twoich wypowiedzi wynika, że dobrowolnie rezygnujecie z przywilejów związkowych. Dumnie. Ciekawe jak długo pociągniecie na samych składkach.
Owszem, przydałby się związek, który w pierwszej kolejności będzie pilnował interesów pracowników, ale czy to możliwe na dłuższą metę? No więc mamy okazję się przekonać.
 
     
~Libeerty

Stanowisko:
z-ca kierownika

Dołączył: 05 Lut 2015
Posty: 25
0 UP 0 DOWN
Wysłany: 2015-02-13, 21:20   

Cytat:
Z Twoich wypowiedzi wynika, że dobrowolnie rezygnujecie z przywilejów związkowych. Dumnie. Ciekawe jak długo pociągniecie na samych składkach.
Owszem, przydałby się związek, który w pierwszej kolejności będzie pilnował interesów pracowników, ale czy to możliwe na dłuższą metę? No więc mamy okazję się przekonać.


Larrikol z południa Polski mamy informacje z których wynika że brakuje nam 6 deklaracji do osiągnięcia kryterium oddelegowania jednej do zadań związkowych .Myślę że to niezły wynik jak na organizację która zaczęła się organizować w pierwszej połowie grudnia. Wstępują do nas osoby które znamy między innymi z innych organizacji albo te którym udało nam się kiedyś pomóc.
Samo zaistnienie organizacji która tak prężnie zaczyna własne początki daje nam nadzieję aby za 2-3 lata osiągnąć poziom zbliżony do najbardziej reprezentatywnej organizacji. Oczywiście poziom uzwiązkowienia.
_________________
Czas na zmiany. Najpierw człowiek...............
  Ocena JMP: 6/10
     
+marta1 

Stanowisko:
klient

Pomogła: 1 raz
Dołączyła: 13 Gru 2011
Posty: 4494
1 UP 0 DOWN
Wysłany: 2015-02-13, 21:25   

"oczywiście poziom uzwiązkowienia" jakieś to takie uszczypliwe :P
 
     
@kogata 


Stanowisko:
były pracownik

Dołączyła: 14 Lip 2014
Posty: 357
0 UP 0 DOWN
Wysłany: 2015-02-13, 21:37   

Martuś - złośliwość jest przywilejem osób inteligentnych, co dobrze rokuje temu związkowi ;)
  Ocena JMP: 3/10
     
+marta1 

Stanowisko:
klient

Pomogła: 1 raz
Dołączyła: 13 Gru 2011
Posty: 4494
0 UP 0 DOWN
Wysłany: 2015-02-13, 21:42   

czyli kolejny atut :) dla nich ... a tak po za tematem miło cię czytac znowu :)
 
     
~Libeerty

Stanowisko:
z-ca kierownika

Dołączył: 05 Lut 2015
Posty: 25
1 UP 0 DOWN
Wysłany: 2015-02-13, 21:42   

marta1, myślę że będziemy bardzo radykalną organizacją. Na pewno skłonną do negocjacji.
Myślę , że jasno określone cele mają szanse na większą realizację. Nie będziemy na pewno bali się korzystać z podstawowych praw związkowych ,a już na pewno każde uniemożliwienie spotkania się z pracownikami w sklepie , czy w pomieszczeniu socjalnym zakończy się zawiadomieniem prokuratury. I na pewno nie skończy się na zniechęceniu z powodu np umorzenia z powodu niskiej szkodliwości. Wręcz przeciwnie można umorzyć raz, 10, czy 50 razy, ale prędzej czy później będzie prawo po naszej stronie.
Podobnie postąpimy z Zakładowym Funduszem Świadczeń Socjalnych , jeżeli jakiś organ np PIP stwierdzi podobnie jak w przypadku sprawdzań w przeszłości przez inną organizację nieprawidłowości w wydatkowaniu, to skorzystamy z prawa do zwrotu tych środków na konto ZFŚS, i może wtedy nie będzie że znowu zabraknie na bony dla wszystkich :flaga2:
To plany na początek :yeah:
_________________
Czas na zmiany. Najpierw człowiek...............
Ostatnio zmieniony przez Libeerty 2015-02-13, 21:47, w całości zmieniany 1 raz  
  Ocena JMP: 6/10
     
+marta1 

Stanowisko:
klient

Pomogła: 1 raz
Dołączyła: 13 Gru 2011
Posty: 4494
1 UP 0 DOWN
Wysłany: 2015-02-13, 21:44   

no jakbyś czytał w moich myślach :) tego oczekiwałabym na początku
 
     
~michał21

Stanowisko:
kasjer

Dołączył: 13 Maj 2014
Posty: 47
0 UP 0 DOWN
Wysłany: 2015-02-16, 18:15   

Witam

Bardzo jestem ciekaw nowej organizacji - można prosić o więcej informacji ?

Ciekawi mnie jakie sobie stawiacie priorytety, nazwiska założycieli, czy już legalnie działacie w JMP itp.

Ciekawość moja jest kierowana faktem, iż znana mi organizacja nie spełnia moich kryteriów jako reprezentant pracowników - może Wasza organizacja okaże się być bardziej wartościowa, chętnie bym się przyłączył.

Proszę o odpowiedz ?

Pozdrawiam
_________________
michał
 
     
~Libeerty

Stanowisko:
z-ca kierownika

Dołączył: 05 Lut 2015
Posty: 25
0 UP 0 DOWN
Wysłany: 2015-02-16, 22:51   

michał21 odnośnie legalizacji i priorytetów pisałem wyżej. Proces legalizacji ulega zakończeniu , nie jest to zdarzenie które można przeprowadzić w sposób natychmiastowy. Sama legalizacja odbywa się w Centrali Związkowej , do tego dochodzi nadanie osobowości prawnej ,gdyż każda organizacja podlega rozliczeniom skarbowym. Odnośnie władz związkowych składa się on obecnie Komitetu Założycielskiego liczącego 7 osób co stanowi zabezpieczenie w razie gdyby coś się stało ......... W chwili zgłoszenie się do rejestracji związek składał się z 15 pracowników ,działaczy związkowych. Ze względu na to że Centrala skupia związki w całym kraju nie potrzebujemy ani wpisu do KRS ani też ustalenia statutu. Odnośnie legalności proszę mi określić czy chodzi czy działamy nielegalnie? Myślę ,że po spełnieniu formalności i wyboru władz związkowych ,oraz przyjęciu deklaracji które udało się nam zebrać zgłosimy pracodawcy fakt działania związku zawodowego w JMP S.A. i tu rola związku i pracodawcy się kończy. Legalność działania można jedynie podważać odnośnie ustawowej liczebności ,a ta musi wynosić minimum 10 osób
Z ostrożności procesowej skład wynosił w pierwszej fazie 15 osób , w tej ilości łatwiej też bez środków finansowych (składek) dokonać zjazdu do wyboru władz związkowych. Złożone przez pracowników deklaracje zostaną przyjęte zgodnie z ustawą i statutę na pierwszym posiedzeniu komisji zakładowej, i przedstawione listy członków do odprowadzania składek (o ile pracownik sam nie będzie chciał odprowadzać bo też mamy takie deklaracje)
Odnośnie priorytetów i składu damy w momencie gdy zostaną oni objęci ochroną ustawową. Idąc ochroną od ilości miejsc
kierowniczych w JMP S.A. mamy zamiar na początek objąć ochroną 25 najaktywniejszych działaczy oraz upoważnić ich do reprezentowania pracowników
Myślę że wielokrotne szkolenie w których brał Komitet Założycielski odnośnie prawa związkowego przyniosły rezultaty ,szkoda że poza macierzystą organizacją, gdzie mieliśmy okazję się bardzo dokładnie wyszkolić.
Odnośnie priorytetów znamy tematy i bolączki pracowników. Posiadamy pewne doświadczenie i w miarę bogatą wiedzę w zakresie działań ,zagrożeń, a także tego co nam się gdzie indziej nie udało osiągnąć, a tu chcemy poruszyć pewne sprawy

[ Dodano: 2015-02-16, 23:06 ]
Na pewno poprosimy Bartosza o stworzenie konta oficjalnego na portalu nasza biedronka.
Buduję też stronę internetową organizacji.
Odnośnie priorytetów to pozostaje w nich między innymi
zwiększenie etatów, podwyżki stażowe zgodne z tym ile funkcjonuje JMP, zmiana systemu oceny SOP, większa kontrola nad ZFŚS, i jego wydatkowaniu. W wielu przypadkach ustawa wymaga wspólnego stanowiska z innymi organizacjami. Nie wykluczamy możliwości podpisania WRZ (Wspólnej Reprezentacji Związkowej) z inną organizacją albo innymi. Jesteśmy nastawieni na dialog, nawet jeśli reprezentanci innych organizacji wyrażają się w kuluarach o poszczególnych osobach które będą tworzyły zrąb naszej organizacji w sposób niepochlebny i obraźliwy. Trzeba umieć odróżnić interes pracowników od własnych animozji i ambicji.
Odnośnie działalności przekroczyliśmy ilość członków niezbędną do oddelegowania przewodniczącego na etat związkowy , jednakże na razie nie chcemy korzystać z przywilejów i nie taki był nasz cel powstania organizacji. :aniol:

[ Dodano: 2015-02-16, 23:17 ]
I odnośnie wartości i spełniania oczekiwań michał 21 niestety nie zaprosimy na spotkanie z pracodawcą U2 a taki czytam w Twoich postach był warunek przystąpienia do innej ,reprezentowanej w dziale Wiadomości ZZ organizacji ;) Mam nadzieję , że programowo oraz działalnością uzyskamy poparcie pracowników oraz , że zasilą oni nasze szeregi. Nie obiecujemy gruszek na wierzbie , chcemy wyznaczyć jeden, dwa istotne dla pracowników cele i je osiągnąć, a potem brać się za kolejne.

[ Dodano: 2015-02-16, 23:51 ]
Jednym z piniejszych priorytetów jest odwrócenie tendencji zwalniania pracowników z długoletnim stażem ,a zwłaszcza z 10 letnim i dłuższym
Wbrew wykładniom tez z zakresu makro i mikro ekonomii pracownicy nie są jedynie wypalonym 10 letnim pracownikiem , numerem SAP o wyższym uposażeniu . Według nas to bardzo wartościowi pracownicy, którzy zaczynali w diametralnie trudniejszych warunkach niż pracownicy w dniu dzisiejszym. Posiadają ogromne doświadczenie , a zwalnianie ich wykorzystywane jest przez konkurencję która doskonale zdaje sobie sprawę z ich wiedzy i umiejętności oraz faktu, że zaoszczędzi na kosztach związanych z przygotowaniem i przeszkoleniem
Dochodzi do sytuacji gdzie kasjer z 10 letnim doświadczeniem zwolniony za "pierdołę" składa podanie do dużej niemieckiej sieci handlowej na stanowisko kasjera , a rekrutują go na zastępce kierownika.
Cały zachodni handel stawia nacisk na jakość obsługi klienta, u nas ogranicza się etaty na sklepach , tymczasem walka na ceny i ekspansję się zakończyła i doszła do ściany. Pora na walkę o jakość . Tą jakość gwarantuje dobrze wykwalifikowana , stała kadra na sklepie , w odpowiedniej ilości osób. Jakość obsługi nie zapewni odpowiedni TK ale odpowiednia ilość osób , po to by miał kto wypiec ciepłe pieczywo na sklepie bo jeżdżąc po kraju łatwo znaleźć schemat : na ciepłe można liczyć po 7 mej i 14 tej potem każdy siedzi na kasie. Po co inwestycje w drogie piece , po to by ciepłe produkty i aromat przyciągały klienta skoro nie ma kto to zrobić?

I nie pomogą harmonogramy, koordynatorzy cy jak ich tam zwiją jeżdżący fordami od sklepu do sklepu.

Każdej organizacji powinno zależeć na 2 istotnych sprawach:dbaniu o interesy pracowników i dbanie by pracodawca istniał i rozwijał się , poprzez wskazywanie rozwiązań i problemów , których nie widać z fotela i szklanej tafii okna na Dolnej w Warszawie,
nie widać bo gdy "góra " jedzie w Polskę , maluję się trawę na zielono ,przerzuca personel.
_________________
Czas na zmiany. Najpierw człowiek...............
  Ocena JMP: 6/10
     
~michał21

Stanowisko:
kasjer

Dołączył: 13 Maj 2014
Posty: 47
0 UP 0 DOWN
Wysłany: 2015-02-17, 11:01   

Dziękuje za udzielenie odpowiedzi.

Oczywiście w żadnym razie nie kwestionuję legalności czy prawości Waszego Związku, chciałem tylko zapytać o ewentualną nazwę oraz tak na serio kto jest założycielem, albo do jakiego ugrupowania Krajowego należycie. Interesuję się tematem ponieważ sądzę że założenie nowego związku jest bardzo dobrym wyjściem z sytuacji jaka zaistniała u obecnie działających organizacji związkowych w JMP .
Końcówka twojej wypowiedzi jak najbardziej jest bliska moim poglądom, dlatego pytam wprost o założycieli i przynależność.

Uwierz na malowanie trawy na zielono się napatrzyłem, nawet w swoim czasie malowałem.

Pozdrawiam
_________________
michał
 
     
@kluq 


Stanowisko:
centrum dystrybucyjne

Dołączył: 30 Lip 2010
Posty: 1751
0 UP 0 DOWN
Wysłany: 2015-02-17, 11:44   

Ze wszystkich postów wnioskuje ,że założycielami są byli członkowie ZZ Solidarność. Zastanawia mnie tylko czy nowy związek powstał aby pomagać pracownikom czy po to aby ZZ Solidarność miała się z kim układać gdyż z innymi nie było jej po drodze a i ludzie jakoś przestali wierzyć z gruszki na wierzbie.
_________________
Niejeden, komu się wydaje, że umie mówić, po prostu nie umie milczeć. Epicharm
 
     
+marta1 

Stanowisko:
klient

Pomogła: 1 raz
Dołączyła: 13 Gru 2011
Posty: 4494
0 UP 0 DOWN
Wysłany: 2015-02-17, 11:51   

myślę kluq że czas pokaże i "po owocach ich poznamy" :)
 
     
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Nie możesz ściągać załączników na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

Promocje Biedronka


phpBB by przemo