Nasza-Biedronka.pl Strona Główna

Nasza-Biedronka.pl

Nieoficjalne i prywatne forum dla pracowników i klientów Biedronki

FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy  StatystykiStatystyki
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj

Poprzedni temat «» Następny temat
nadgodziny
Autor Wiadomość
nisiapr

Stanowisko:
z-ca kierownika

Dołączył: 09 Lis 2011
Posty: 24
Wysłany: 2012-09-06, 19:12   nadgodziny

witam!!! ja z zapytaniem, jak to jest z narodzinami? pewnie u wielu z was na sklepie brakuje rąk do pracy i wszyscy pracują dłużej. niedługo kończy się bilans i tu moje pytanie czy mogę odmówić nadgodzin? czytałam kodeks pracy i tam jest napisane że w szczególnych sytuacjach pracodawca może zażądać pracy w godzinach nadliczbowych. tylko czy brak personelu to szczególną sytuacja????
 
     
bziubzia
[Usunięty]

Wysłany: 2012-09-06, 19:18   

Jasne że możesz odmówić tylko...pracodawca "odmówi"przedłużenia Twojej umowy np w rewanżu.Dla nich to nie jest "brak personelu" dla nich to sytuacja szczególna :)
 
     
~no_name_ona 

Stanowisko:
kierownik sklepu

Dołączyła: 26 Lip 2012
Posty: 31
Skąd: Zagłebie
0 UP 0 DOWN
Wysłany: 2012-09-06, 19:21   

U nas na sklepie jest tak, ze daja nadgodziny osoba ktore sa pracowite ichca robic dopracowania, nikt nie jest do tego zmuszany, tylko pytaja kto chce robic. W tym miesiacu jest problem bo nowa KR nie wyrazila zgody na nadgodziny a 5 osoba juz sie skonczyly godziny i siedzimy w domu.
_________________
Co nas nie zabije to wzmocni ;)
  Ocena JMP: 7/10
     
nisiapr

Stanowisko:
z-ca kierownika

Dołączył: 09 Lis 2011
Posty: 24
0 UP 0 DOWN
Wysłany: 2012-09-06, 19:36   

do tej pory nigdy nie nie odmówiłam raz nawet świadczyła pracę w dniu wolnym ale już padam na pysk ale ludzi nie ma tylko ile tak pociągniemy???
 
     
bziubzia
[Usunięty]

Wysłany: 2012-09-06, 19:38   

Aż udowodnicie że dajecie radę a wtedy firma uzna to za standard :)
 
     
~no_name_ona 

Stanowisko:
kierownik sklepu

Dołączyła: 26 Lip 2012
Posty: 31
Skąd: Zagłebie
0 UP 0 DOWN
Wysłany: 2012-09-06, 19:43   

Ja ostatnio robilam bez zgody Kr, Ks powiedziala ze jestem potrzebna i tyle.
_________________
Co nas nie zabije to wzmocni ;)
  Ocena JMP: 7/10
     
nisiapr

Stanowisko:
z-ca kierownika

Dołączył: 09 Lis 2011
Posty: 24
0 UP 0 DOWN
Wysłany: 2012-09-06, 19:43   

nie dajemy rady dziewczyny zaczynają
chorować na sklepie magazynie i socjalu syn kr skupiony a standardów nikt nigdzie nie przestrzega
 
     
Larrikol
[Usunięty]

Wysłany: 2012-09-06, 22:40   

Odmowa świadczenia pracy w godzinach nadliczbowy może być nawet powodem do rozwiązania umowy, więc nie wiem, czy tak można sobie się nie zgadzać :) Rzecz jasna, aby zrobić to po ludzku, a nie na drodze wymuszenia :)
 
     
~zula 

Stanowisko:
były pracownik

Dołączyła: 09 Kwi 2012
Posty: 34
0 UP 0 DOWN
Wysłany: 2012-09-07, 09:51   

zmuszać czy niezmuszać pracownik ma prawo odmuwić zostania po godzinach i nikkt za to nie może zwolnić , ja niedawno od swojego kr sie o tym dowiedziałam że jeżeli ktoś mi odmówi zostania po godzinach to g....o możemy zrobić :)
  Ocena JMP: 1/10
     
Larrikol
[Usunięty]

Wysłany: 2012-09-07, 10:56   

Jeśli zdarzy się to raz, to pewnie, ze nikt Cie za to nie zwolni, ale notorycznie niezgadzanie sie juz tak, jest to dezorganizacja pracy. Tylko ciekawe jak to wyglada w przypadku osob na 3/4, ktore wcale nie wypracowuja sobie nadgodzin, a niejednokrotnie tak im jest przedstawiana sytuacja.
 
     
GregoryPek

Dołączył: 08 Gru 2011
Posty: 17
0 UP 0 DOWN
Wysłany: 2012-09-07, 11:48   

Widzę ze niektórzy nie znają przepisów prawa pracy. Ponieważ pracodawca może zlecić prace w nadgodzinach i my musimy ja wykonać, oczywiście jest to ściśle określone.
A szczegóły tutaj:

Tylko w uzasadnionych przypadkach pracodawca ma prawo wezwać pracownika do pracy w godzinach nadliczbowych. Praca w godzinach nadliczbowych zgodnie z kodeksem pracy to: „praca wykonywana ponad obowiązujące pracownika normy czasu pracy, a także praca wykonywana ponad przedłużony dobowy wymiar czasu pracy, wynikający z obowiązującego pracownika systemu i rozkładu czasu pracy” (art. 151 K.P.).

Do takich sytuacji, kiedy pracodawca może zlecić pracę w godzinach nadliczbowych, należą wymienione w art. 151 §1 Kodeksu pracy:
1) konieczność prowadzenia akcji ratowniczej w celu ochrony życia lub zdrowia ludzkiego, ochrony mienia lub środowiska albo usunięcia awarii,
2) szczególne potrzeby pracodawcy.
Szczególne potrzeby pracodawcy należy rozumieć jako „sporadyczną potrzebę uzasadnioną sytuacją szczególną, niecodzienną, niezwykłą, nadzwyczajną, wyjątkową, nie zaś jako stałe wykonywanie pracy ponad obowiązujący pracownika czas pracy, wynikające z wadliwie określonego zakresu czynności (ustalenia zadań) lub nieprawidłowej organizacji pracy” (za: dr nauk prawnych Piotrem Wężem).
Liczba godzin w przypadku „szczególnych potrzeb” jest ograniczona przepisami Kodeksu pracy i nie powinna przekroczyć dla poszczególnego pracownika 150 h / rok kalendarzowy. W uzasadnionej sytuacji ta liczba może być zmieniona w przepisach wewnętrznych pracodawcy (układy zbiorowe, regulamin pracy lub umowa o pracę).

Jednocześnie pracodawca, który wzywa pracownika do pracy w godzinach nadliczbowych, jest zobowiązany przestrzegać przepisów związanych z czasem pracy oraz uwzględniać prawo pracownika do wykorzystania przewidzianego przepisami wymiaru dobowego i tygodniowego odpoczynku.
Kodeks pracy ustala dobową i tygodniową normę czasu pracy. Normy te to:
· 8 godzin na dobę i
· przeciętnie 40 godzin na tydzień – w przeciętnie 5-dniowym tygodniu pracy, w przyjętym okresie rozliczeniowym.
Okres rozliczeniowy jest to przedział czasu, w którym godziny i dni pracy każdego pracownika powinny być tak rozliczone, aby zachowana była dla niego przeciętna tygodniowa norma czasu pracy. Kodeks pracy przewiduje różne maksymalne okresy rozliczeniowe dla poszczególnych systemów czasu pracy, a w podstawowym czasie pracy – dla różnych typów zatrudnienia. W ramach okresu rozliczeniowego w podstawowym czasie pracy rozliczana jest przeciętna tygodniowa norma czasu pracy. Istnieją 3 rodzaje okresów rozliczeniowych w podstawowym czasie pracy (art. 129 K.P.). Regułą jest, że w podstawowym czasie pracy okres rozliczeniowy nie może przekraczać czterech miesięcy (art. 129 § 1 K.P.), jednocześnie w szczególnych przypadkach dopuszczono możliwość jego wydłużenia (art. 129 § 2 K.P.).
Tygodniowy czas pracy łącznie z godzinami nadliczbowymi nie może przekraczać przeciętnie 48 godzin w przyjętym okresie rozliczeniowym (art. 131§ 1 K.P.).

Przepisy kodeksu pracy dotyczące czasu pracy mówią, iż w każdej dobie pracownikowi przysługuje co najmniej 11 godzin nieprzerwanego odpoczynku (art. 132 § 1 Kodeksu pracy.). Przepis ten nie dotyczy pracowników zarządzających w imieniu pracodawcy zakładem pracy oraz przypadków konieczności prowadzenia akcji ratowniczej w celu ochrony życia lub zdrowia ludzkiego, ochrony mienia lub środowiska albo usunięcia awarii (art. 132 § 2 Kodeksu pracy).
Odpoczynek tygodniowy zaś powinien obejmować co najmniej 35 godzin nieprzerwanego odpoczynku, obejmującego co najmniej 11 godzin nieprzerwanego odpoczynku dobowego. Tygodniowy nieprzerwany odpoczynek może być krótszy, ale nie może wynosić mniej niż 24 godziny tylko w sytuacjach wymienionych w art. 133 § 1-2 Kodeksu pracy.

Istnieją ograniczenia co do osób, które pracodawca może zatrudniać w godzinach nadliczbowych. Nie wolno zlecać pracy w godzinach nadliczbowych:
· pracownicom w ciąży (art. 178 § 1 Kodeksu pracy),
· pracownikom młodocianym (art. 203 § 1 Kodeksu pracy),
· osobom zatrudnionym na stanowiskach pracy, na których występują przekroczenia najwyższych dopuszczalnych stężeń lub natężeń czynników szkodliwych dla zdrowia (art. 151 § 2 Kodeksu pracy), jeżeli polecenie pracy w godzinach nadliczbowych uzasadniane jest szczególnymi potrzebami pracodawcy,
· pracownikom niepełnosprawnym (art. 15 ustawy z 27 sierpnia 1998 r. o rehabilitacji zawodowej i społecznej oraz zatrudnianiu osób niepełnosprawnych), z wyjątkiem osób zatrudnionych przy pilnowaniu oraz pracowników, na których wniosek lekarz wyraził zgodę na pracę w godzinach nadliczbowych.

Pracodawca nie może również zlecać wykonywania obowiązków zawodowych w godzinach nadliczbowych osobie opiekującej się dzieckiem do ukończenia przez nie 4 roku życia, bez uzyskania zgody takiego pracownika.

Jeżeli pracownik otrzymał polecenie pracy w godzinach wykraczających poza rozkład czasu pracy, i polecenie to znajduje swoje odzwierciedlenie w wyżej przywołanych przypadkach z art. 151 §1 Kodeksu pracy, to nie on może odmówić wykonania takiego polecenia. Wynika to z art. 100 § pkt.1 Kodeksu pracy, który mówi, iż pracownik jest zobowiązany do sumiennego i starannego wykonywania swoich obowiązków zawodowych oraz stosowania się do poleceń przełożonych, które dotyczą pracy, jeżeli są one zgodne z przepisami prawa lub umową o pracę, a ponadto zgodnie z pkt .4 tego samego paragrafu pracownik jest zobligowany do dbania o dobro zakładu pracy.

Bezpodstawna odmowa wykonania polecenia służbowego, czyli także odmowa pracy w godzinach nadliczbowych, jest więc naruszeniem obowiązków wobec pracodawcy i może w niektórych przypadkach stanowić podstawę do rozwiązania umowy o pracę bez wypowiedzenia z winy pracownika.
 
     
Larrikol
[Usunięty]

Wysłany: 2012-09-07, 11:54   

zula napisał/a:
zmuszać czy niezmuszać pracownik ma prawo odmuwić zostania po godzinach i nikkt za to nie może zwolnić , ja niedawno od swojego kr sie o tym dowiedziałam że jeżeli ktoś mi odmówi zostania po godzinach to g....o możemy zrobić :)

Tak jak moja KR, powiedziala, zeby conajmniej 7 dni przed koncem umowy, poinformowac pracownika o jej nie przedluzaniu, bo niby tak trzeba, a wcale nie trzeba. Tak i Twoj mowi o nadgodzinach. Moj stary KR mowil, ze pracownik przychodzi do pracy, sprawdza grafik i widzi jak ma przychodzic do pracy, widzi, ze ma nadgodziny, jest o tym poinformowany i niech sie pozniej decyduje, czy w ogole chce pracowac, czy nie. W porzadku jak ktos odmawia, bo ma naprawde wazne powody, ale nie takie, ze mu sie nie chce.
 
     
agentka_bb

Dołączył: 24 Wrz 2012
Posty: 6
0 UP 0 DOWN
Wysłany: 2012-09-24, 13:10   Rozbijanie godz w grafiku

Pracuję na pełnym etacie. Mamy koniec kwartału a godz zostało mi bardzo malo. KS zeby miec ludzi do pracy układa grafik tak że rozbija 8h na dwa dni po 4 godz. Oczywiscie nie pracuję 4 h tylko 12 bo nadgodziny, bo brak ludzi itd. Uslyszałam że nie mam prawa odmowić nadgodzin bo to szczególne potrzeby pracodawcy. Na ostatni tydz wrzesnia (i koniec kwartału) zostały mi 4 godz. Czyli został mi 1 dzień pracy z nadgodzinami. Wczoraj niedziela wieczór, dostaję smsa od KS ze zmienił grafik. Rozbił mi te 4 godz z jednego dnia na dwa dni po 2 godz! Moje pytanie czy to jest normalne? Jeszcze chwila a zmieni grafik na 4 dni pracy po 1 godz. Proszę o odp.
 
     
DarkSide 


Stanowisko:
były pracownik

Dołączył: 22 Sty 2011
Posty: 3461
Skąd: Polska
0 UP 0 DOWN
Wysłany: 2012-09-24, 13:21   

agentka_bb, nadgodziny możesz odmówic ale to może byc źle odebrane przez przełożonych. Na twoim miejscu bym się cieszył. Nadgogziny w Biedrze są basz opłacalne ;)
_________________
Życie bez biedronki jest możliwe a do tego wspaniałe!!!
  Ocena JMP: 1/10
     
@jagodak 

Stanowisko:
kierownik sklepu

Dołączyła: 06 Sty 2012
Posty: 365
0 UP 0 DOWN
Wysłany: 2012-09-24, 13:22   

Nie można pracować mniej niż 4h,pozatym jeśli jesteś narzucona na 4 godziny a pracujesz 12 to nie dostaniesz 100% za nadgodziny, tylko 50 % , bo nie jest to praca w dniu wolnym
_________________
"Dopóki nie skorzystałem z internetu nie wiedziałem, że jest na świecie tylu idiotów" Stanisław Lem
 
     
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Nie możesz ściągać załączników na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

Promocje Biedronka


phpBB by przemo