Nasza-Biedronka.pl Strona Główna

Nasza-Biedronka.pl

Nieoficjalne i prywatne forum dla pracowników i klientów Biedronki

FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy  StatystykiStatystyki
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj

Poprzedni temat «» Następny temat
Urlop planowany
Autor Wiadomość
magik7806

Stanowisko:
z-ca kierownika

Dołączył: 06 Gru 2014
Posty: 2
Wysłany: 2014-12-06, 13:25   Urlop planowany

Witam. Mam pytanie odnośnie urlopu wypoczynkowego.
W tym roku cofneli mi planowany urlop ze względu na szkolenie. Miałem go wykorzystać
po egzaminie Ks przekładała go i w rezultacie do dzisiaj go nie miałem. Chodzi
Mi o przynajmniej 10 dni nieprzerwanego urlopu bo w tym roku go nie miałem
Na dzień dzisiejszy mam prawie cały urlop z tego roku 21 dni. Wiem że w grudniu
otrzymać urlop graniczy z cudem. Pytanie czy Ks może odmawiać w nieskończoność pójścia na ten urlop
I jakie będą konsekwencje jeśli mnie na niego nie wyślę do końca roku.
Dziękuję i proszę o pomoc
 
     
@david88 

Stanowisko:
klient

Dołączył: 30 Wrz 2014
Posty: 171
0 UP 0 DOWN
Wysłany: 2014-12-06, 14:53   

urlop z tego roku można wykorzystać do września roku następnego
 
     
#bxx1 

Stanowisko:
były pracownik

Dołączył: 15 Lip 2014
Posty: 74
Skąd: Kraków
0 UP 0 DOWN
Wysłany: 2014-12-06, 14:57   

A nie do końca marca??Ks nie bedzie miał żadnych konsekwencji.
  Ocena JMP: 1/10
     
@david88 

Stanowisko:
klient

Dołączył: 30 Wrz 2014
Posty: 171
0 UP 0 DOWN
Wysłany: 2014-12-06, 15:02   

bxx1 napisał/a:
A nie do końca marca??Ks nie bedzie miał żadnych konsekwencji.

kiedyś tak było że do końca marca,ale jak mnie pamięć nie myli to w zeszłym roku zmieniło się że do końca września
 
     
magik7806

Stanowisko:
z-ca kierownika

Dołączył: 06 Gru 2014
Posty: 2
0 UP 0 DOWN
Wysłany: 2014-12-06, 15:19   

Tak. Wiem że do września mam wykorzystać zaległy
Ale czy nie powinni mnie wysłać na dziesięcio dniowy nieprzerwany urlop raz
w roku w którym nabyło się prawo do tego urlopu?
 
     
@owadzik2 

Stanowisko:
były pracownik

Dołączyła: 04 Kwi 2012
Posty: 250
Skąd: Polska
0 UP 0 DOWN
Wysłany: 2014-12-06, 15:37   

Jeżeli pracodawca łamie artykuł 161 i 168 Kodeksu pracy - czyli odmawia podwładnemu dwutygodniowego urlopu wypoczynkowego w danym roku lub do 30 września następnego roku kalendarzowego - albo bezpodstawnie obniża wymiar dni wolnych, popełnia wykroczenie i naraża się tym samym na karę grzywny od 1 tys. zł do 30 tys. zł (art. 282 § 1 pkt 2 K.p.).

Jednak nawet w przypadku, gdy pracodawca łamie prawo, nie uprawnia to pracownika do samowolnego wykorzystania urlopu wypoczynkowego. Jedyne, co może więc zrobić, to zgłosić problem naruszenia do Państwowej Inspekcji Pracy.

https://serwisy.gazetaprawna.pl/praca-i-kariera/artykuly/777656,urlop-wypoczynkowy-na-zadanie-zasady-udzielania.html
_________________
Ludzie sukcesu koncentrują się na szansach, przeciętni koncentrują się na przeszkodach
 
     
katarzynka12 

Stanowisko:
były pracownik

Dołączyła: 12 Lis 2013
Posty: 365
0 UP 0 DOWN
Wysłany: 2014-12-06, 17:45   

a nie jest tak że 10dniowy nieprzerwany urlop ma być wydany do końca roku a reszta do końca września?koleżanka jest właśnie na takim urlopie,bo ks zapomniała o niej
 
     
qweerty
[Usunięty]

Wysłany: 2014-12-06, 20:30   

Urlop powinien być wykorzystany do września następnego roku jmp,naciska by bieżące urlopy były wydawane (zwłaszcza 10 dniowe) do końca pierwszego kwartału.
JMP to mój pierwszy pracodawca w długiej karierze zawodowej w handlu , który nie stosuje czegoś takiego jak pusty wniosek urlopowy przekładany przez pracownika.Taki druk jest w systemie OHr w zakładce kadry na samym końcu i na jego podstawie powinno się tworzyć plan urlopów na nowy rok . Plan urlopów z uwzględnieniem oczekiwań pracowników. Jest też mały kruczek po podpisaniu planu urlopowego proponuję wykupić na ten termin wczasy, opłacić domek itp nawet w formie zaliczki.... :rool:

[ Dodano: 2014-12-06, 20:33 ]
z patologi stosuje się wydawanie 14 dni urlopu wydając pierwsze dwa dni UW potem nanosi się uW na NP i W , na koniec drugiego tygodnia znowu UW i masz 14 dni urlopu .A potem pozostałe wydaje się po parę dni a pracownik zasuwa w kwartale bez dni wolnych poza tymi wynikającymi z przerwy 35 godzinnej.
 
     
@kluq 


Stanowisko:
centrum dystrybucyjne

Dołączył: 30 Lip 2010
Posty: 1751
0 UP 0 DOWN
Wysłany: 2014-12-06, 20:50   

Sam często łącze urlop z dniami wolnymi aby mieć "więcej" wolnych dni w roku ale to moja decyzja a nie "niespodzianka" od kierownika.
_________________
Niejeden, komu się wydaje, że umie mówić, po prostu nie umie milczeć. Epicharm
 
     
qweerty
[Usunięty]

Wysłany: 2014-12-06, 20:58   

kluq napisał/a:
Sam często łącze urlop z dniami wolnymi aby mieć "więcej" wolnych dni w roku ale to moja decyzja a nie "niespodzianka" od kierownika.


Bo o to chodzi by był to wybór pracownika. Podobnie jak z przerwami w pracy idziesz 5 x na fajkę na 3 minuty albo śniadasz,dłubiesz w nosie 15 minut , Twój wybór ale masz mieć możliwość skorzystania z przerwy 15 minut od wykonywania pracy.Tak samo z UW, natomiast 14 dni w październiku ,listopadzie ,kwietniu itp na siłę to lekka paranoja. Wtedy wolałbym już ekwiwalent pieniężny ale tego nie przewiduje kodeks pracy (po za rozwiązaniem umowy wtedy można wypłacić należny urlop)
 
     
~leon

Dołączył: 02 Lut 2012
Posty: 36
0 UP 0 DOWN
Wysłany: 2014-12-06, 21:25   

na pewno jest to wybór pracownika??? bo chyba nie tak jest w kodeksie pracy :nie:
 
     
qweerty
[Usunięty]

Wysłany: 2014-12-06, 21:39   

z uwzględnieniem potrzeb pracownika i pracodawcy
leon plan urlopów powinien się opierać na wnioskach urlopowych na rok następny, taką opinię podziela też PIP min w Koszalinie. U nas najpierw jest plan urlopów wnioski piszesz później , do tego urlop wydaje się i koniec i nie jest to związane np z przestojem jak na liniach produkcyjnych ( i tam jest powszechne określenie-urlop przymusowy)
 
     
@Gazela34

Stanowisko:
kasjer

Dołączył: 17 Cze 2014
Posty: 585
0 UP 0 DOWN
Wysłany: 2014-12-06, 22:28   

To ja mam pytań kilka
W marcu przyjęta do biedronki na 3/4 czyli urlop dostosowany do etatu
W sierpniu przejście na cały etat
Cały urlop należy (26 dni) mi się od paru lat
A tu jeszcze mi nie przeszedł o co chodzi???
  Ocena JMP: 5/10
     
qweerty
[Usunięty]

Wysłany: 2014-12-07, 11:30   

marlen34 urlop jest niezależny od etatu jak masz 3/4 a przysługuje 26 dni to jest wydane 26 dni po 6 h a przy całym etacie po 8 h. Kwestia którą poruszasz to kwestia nie dni urlopu (bo te nie powinny się zmienić)a kwestia ilości godzinowej, należy tyo zgłosić do CUW. Inna kwestia do kiedy masz umowę/ czy jest ona na 12 mies?
 
     
@kogata 


Stanowisko:
były pracownik

Dołączyła: 14 Lip 2014
Posty: 357
0 UP 0 DOWN
Wysłany: 2014-12-07, 11:56   

Cytat:
urlop jest niezależny od etatu jak masz 3/4 a przysługuje 26 dni to jest wydane 26 dni po 6 h a przy całym etacie po 8 h.



Mylisz się - pracownikowi zatrudnionemu na 3/4 etatu urlop przysługuje proporcjonalnie do wymiaru etatu. Czyli jeżeli ktoś nabył prawo do 26 dni urlopu a jest zatrudniony na 3/4 etatu należy mu się 20 dni.[/b]

[ Dodano: 2014-12-07, 12:00 ]
gdybyś miał jakieś wątpliwości to bardzo proszę - publikacja z 2013 roku




Pracownikowi zatrudnionemu w niepełnym wymiarze czasu pacy przysługuje urlop wypoczynkowy ustalany proporcjonalnie do wymiaru czasu pracy.

Podstawą obliczenia urlopu jest wymiar urlopu wskazany w art.154 § 1k.p., czyli uzależniony od posiadanego przez pracownika ogólnego okresu zatrudnienia. Niepełny dzień urlopu należy zawsze zaokrąglić na korzyść pracownika(w górę).

Ustawodawca wprowadził pracownikowi zatrudnionemu w niepełnym wymiarze czasu pracy ograniczenie, ustalając że wymiar urlopu w danym roku kalendarzowym nie może przekroczyć wymiaru 20 lub 26 dni. Ograniczenie jest spowodowane tym, że zaokrąglając kilkakrotnie w ciągu roku kalendarzowego w górę wymiar urlopu wypoczynkowego, wymiar urlopu mógłby przekroczyć liczbę dni urlopu gwarantowaną art. 154 § 1 k.p.

Przykład:

Pracownik zatrudniony był w wymiarze ½ etatu w okresie 21 stycznia – 24 marca 2011r. Pracodawca przyznał urlop w wymiarze 4 dni.

26 x ½ etatu = 13 dni : 12 miesięcy = 1,08 x 3 miesiące = 3,24 po zaokrągleniu 4 dni x 8 godzin = 32 godziny

Kolejne zatrudnienie w wymiarze ¾ etatu podjął pracownik w okresie: 3 sierpnia – 18 listopada 2011r.

Pracownik uprawniony był do urlopu w wymiarze 7 dni.

26 x ¾ etatu = 19,5 po zaokrągleniu 20 dni : 12 miesięcy = 1,66 x 4 miesiące = 6,64 po zaokrągleniu 7 dni x 8 godzin = 56 godzin.

Pracodawca ustalając liczbę godzin urlopu wypoczynkowego mnożył liczbę dni urlopu przez 8 godzin, czyli przez dobową normę czasu pracy – zgodnie z art. 1542 § 2 k.p. Chociaż przepis nie wskazuje wyraźnie, że jest to dobowa norma czasu pracy, to jednak na podstawie art. 154 2 § 3 k.p. zasadę tę stosuje się odpowiednio do pracownika, dla którego dobowa norma czasu pracy, wynikająca z odrębnych przepisów, jest niższa niż 8 godzin.

Ustalając ilość godzin urlopu wypoczynkowego pracownikowi zatrudnionemu w niepełnym wymiarze czasu nie można mnożyć ilości dni urlopu przez liczbę godzin pracy pracownika, gdyż liczba ta może być zmienna, w zależności od ustalonego rozkładu czasu pracy.

Przykład:

Pracownik zatrudniony w wymiarze ½ etatu, wykonuje pracę od poniedziałku do piątku w następujących godzinach:

poniedziałek: 700 – 1100

wtorek: dzień wolny od pracy,

środa: 700-1500,

czwartek: 700 – 900

piątek: 700 – 1300.

Jeżeli pracownik zatrudniony w niepełnym wymiarze czasu pracy wykonuje pracę w systemie równoważnego czasu pracy, to ilość godzin urlopu oblicza się identycznie, jak pracownikowi zatrudnionemu w podstawowym systemie czasu pracy, czyli mnożąc ilość dni urlopu przez 8 godzinną dobową normę czasu pracy.

Jeżeli pracodawca po pomniejszeniu rocznego wymiaru 20 lub 26 dni proporcjonalnie do wymiaru czasu pracy pracownika (3/4 etatu), pomnoży ilość dni urlopu przez 6 godzin pracy pracownika, to dokona powtórnego nieuzasadnionego obniżenia wymiaru urlopu.

W przepisach Kodeku pracy przewidziano tylko jednokrotne pomniejszenie urlopu proporcjonalnie do wymiaru czasu pracy.

Niezależnie od wymiaru czasu pracy, należy zawsze mnożyć ilość dni urlopu przez 8 godzin. Jeżeli jednak do pracownika, na podstawie odrębnych przepisów, stosuje się niższą dobową normę czasu pracy, należy mnożyć dni urlopu przez tę obniżoną normę dobową.
  Ocena JMP: 3/10
     
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Nie możesz ściągać załączników na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

Promocje Biedronka


phpBB by przemo