Nasza-Biedronka.pl Strona Główna

Nasza-Biedronka.pl

Nieoficjalne i prywatne forum dla pracowników i klientów Biedronki

FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy  StatystykiStatystyki
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj

Poprzedni temat «» Następny temat
zwolnienie a ciaza
Autor Wiadomość
JUstynacc

Stanowisko:
kasjer

Dołączył: 15 Lis 2014
Posty: 13
0 UP 0 DOWN
Wysłany: 2014-11-16, 18:36   

Jak tylko coś ruszy w tej sprawie to będę pisać.
 
     
Robertty
[Usunięty]

Wysłany: 2014-11-16, 21:25   Re: zwolnienie a ciaza

JUstynacc napisał/a:
Witam
Zwolnilam sie z pracy za porozumieniem stron jednak pare dni pozniej okazalo sie ze jestem w ciazy. W momencie zwalniania nie bylam tego swiadoma. Jezeli przedstawie odpowiednie papiery kierwnictwu to beda musieli mnie przyjac? Jest to dla mnie wazne poniewaz nie mam nawet takiego stazu pracy zeby otrzymac zasilek:-\


ofnięcie złożonego przez pracownika wypowiedzenia jest zwykle możliwe tylko za zgodą chlebodawcy

Decyzję o wręczeniu wypowiedzenia trzeba podjąć ze świadomością, że w zasadzie jest nieodwracalna. Dotyczy to zarówno pracodawcy, jak i pracownika. Wycofanie się z niej może być kłopotliwe.

Kodeks pracy nie określa trybu cofnięcia złożonego wypowiedzenia o pracę. A jeśli tak, to w tym wypadku można jedynie zastosować odpowiednie przepisy kodeksu cywilnego dotyczące oświadczeń woli. Zgodnie bowiem z art. 300 kodeksu pracy w sprawach nieunormowanych przepisami prawa pracy stosuje się odpowiednio przepisy kodeksu cywilnego, jeżeli nie są one sprzeczne z zasadami prawa pracy.

Potrzebna aprobata

Z przepisów regulujących oświadczenia woli wynika, że wypowiedzenie umowy o pracę jest złożone z chwilą, gdy doszło do adresata w taki sposób, że mógł się zapoznać z jego treścią (art. 61 k.c.). Możliwe jest jego odwołanie, jeżeli oświadczenie w tej sprawie dojdzie jednocześnie lub wcześniej od wypowiedzenia.

Jeśli więc oświadczenie pracownika o cofnięciu dotrze do pracodawcy, gdy ten już zdąży zapoznać się z wypowiedzeniem, to będzie skuteczne tylko za wyraźną, wprost wyrażoną zgodą chlebodawcy.

Jeśli zatem pracodawca zgodzi się, by pracownik wrócił, to wypowiedzenie może być skutecznie cofnięte. Ale jeśli uzna, że pracownik nie jest mu potrzebny, to nawet sąd pracy nie zapewni jego powrotu do firmy. Chyba że pracownik udowodni, że oświadczenie woli o wypowiedzeniu złożył pod wpływem błędu, podstępu czy groźby.
Cytat:
To jest działanie pod wpływem błędu, art. 82–88 kodeksu cyw., proszę https://mojafirma.infor.pl...niem-stron.html



Z działaniem pod wpływem błędu mamy do czynienia choćby w sytuacji, gdy wypowiedzenie złożyła kobieta w ciąży, która w chwili składania oświadczenia woli nie wiedziała o swoim odmiennym stanie. Jeśli cofając wypowiedzenie oświadczy, że nie złożyłaby go, gdyby wiedziała, że jest w ciąży, to pracodawca musi przystać na propozycję pracownicy i potraktować złożone wypowiedzenie jako niebyłe.
...którą możemy zakwalifikować jako błąd co do faktu, i która umożliwia skuteczne cofnięcie złożonego wypowiedzenia, potwierdza orzecznictwo.

Sąd Najwyższy w wyroku z 19 marca 2002 r. (I PKN 156/01) stwierdził, że pracownica, która nie wiedząc, że jest w ciąży, złożyła oświadczenie woli zmierzające do rozwiązania umowy o pracę, może się uchylić od skutków tego oświadczenia niezależnie od tego, czy błąd został wywołany przez pracodawcę (bo np. zmusił ją do rozwiązania umowy za porozumieniem stron), czy wiedział on o błędzie lub mógł go z łatwością zauważyć.

ąd Najwyższy w uzasadnieniu wyroku z 19 marca 2002 r. wypowiedział się także na temat terminu, w jakim ciężarna może się uchylić od skutków oświadczenia o wypowiedzeniu umowy o pracę, jeżeli działała pod wpływem błędu. Uznał, że oświadczenie o wycofaniu wypowiedzenia powinno być złożone w terminach przewidzianych do zgłoszenia gotowości podjęcia pracy po przywróceniu do pracy, liczonego od chwili wykrycia błędu, a więc w ciągu siedmiu dni od dowiedzenia się o błędzie.

Zarówno pracownica w ciąży, która chce cofnąć złożone wymówienie, jak i inny pracownik, który się rozmyślił w kwestii pożegnania z firmą, muszą złożyć swoje oświadczenia pracodawcy albo osobie, która w jego imieniu zajmuje się kwestiami rozwiązywania umów o pracę. Oświadczenie pracodawcy o cofnięciu wypowiedzenia musi natomiast trafić bezpośrednio do rąk pracownika.

Bez odwrotu

Za złożenie oświadczenia o wypowiedzeniu pod wpływem błędu nie można uznać sytuacji, gdy pracownica zajdzie w ciążę po wręczeniu pracodawcy wymówienia.

W takim wypadku złożone przez nią oświadczenie jest skuteczne poza jednym wyjątkiem – gdy dostarczy zaświadczenie lekarskie, z którego wynika, że była w ciąży w dniu składania oświadczenia o wypowiedzeniu umowy o pracę.

To samo dotyczy pracownicy, która nie była w ciąży w momencie podpisywania porozumienia stron o rozwiązaniu umowy o pracę, a zaszła w ciążę po tej dacie (wyrok SN z 3 lutego 1993 r., I PZP 72/92).


Cytat:


[ Dodano: 2014-11-16, 21:45 ]
JustynaCC od dnia powzięcia do wiadomości o błędzie do dnia zawiadomienia pracodawcy nie może minąć 7 dni , co jest też ciężki temat bo jeśli dowiadujesz się kilka dni po złożeniu to masz 7 na zawiadomienie. Przydatne byłoby tu zaświadczenie lekarskie od ginekologa bo zawiera a) datę badania b) potwierdza ciąże w chwili złożenia wypowiedzenia.

Wzór pisma:

Imię i nazwisko
adres
Jeronimo Martins Polska S.A.
Dyrektor d/s personalnych
ul .Żniwna 5
62 025- Kostrzyn

Wniosek o uznanie złożonego wypowiedzenia za
niebyłe ze względu na działanie pod wpływem błędu

Ja .......................... legitymująca się dowodem osobistym seria i numer w związku ze złożeniem przeze mnie w dniu............... 2014 r wypowiedzenia informuję że wypowiedzenie zostało złożone w wyniku błędu , to jest nie wiedzy że w okresie składania wypowiedzenia byłam w ciąży .W związku z powyższym cofam złożone wypowiedzenie i wnoszę o przywrócenie mnie do pracy na warunkach określonych w umowie o pracę.
W dniu .......... r powzięłam wiadomość o zajściu w ciąże w związku z czym zawiadamiam Państwa o tym fakcie.
W związku z powyższym w dniu powzięcia wiadomości udałam się do lekarza ginekologa , który wystawił mi powyższe zaświadczenie dołączone do wniosku

Z poważaniem

Wyyłasz poleconym za potwierdzeniem odbioru .Wysylasz albo do siedziby albo do CUW ( Poznań Wiosny ludów nie pamiętam adresu0 albo na adres centrum dystrybucyjnego adresując na Personalny kierownik Regionalny
 
     
JUstynacc

Stanowisko:
kasjer

Dołączył: 15 Lis 2014
Posty: 13
1 UP 0 DOWN
Wysłany: 2014-12-14, 14:48   

udało sie!!!:D
 
     
@czarownica25 


Stanowisko:
z-ca kierownika

Dołączyła: 24 Kwi 2014
Posty: 560
0 UP 0 DOWN
Wysłany: 2014-12-14, 16:16   

:)
  Ocena JMP: 8/10
     
~mamunia78 

Stanowisko:
kasjer

Dołączyła: 04 Wrz 2014
Posty: 28
0 UP 0 DOWN
Wysłany: 2014-12-14, 20:47   

:em29:
  Ocena JMP: 5/10
     
Iza08 

Stanowisko:
kasjer

Dołączyła: 20 Sty 2015
Posty: 7
0 UP 0 DOWN
Wysłany: 2015-01-20, 12:04   

Witam,
jestem na ciążowym L4, umowa skończyła mi sie 31 grudnia 2014, ale jak wiadomo, sklep ma obowiązek przedlużyc mi co najmniej do dnia porodu. Nikt z kierownictwa sklepu nie był w stanie odpowiedzieć mi jak to formalnie wygląda- czy dostanę aneks do starej umowy, czy zupelnie nową. W każdym razie na poczatku stycznia zadzwoniłam do swojego sklepu, żeby dowiedzieć sie jak wygląda sprawa z moja umową i dowiedziałam się, że dostalam umowę do końca marca 2016. Z tym, że wersji papierowej nie ma, a ta informacja widnieje tylko w systemie. Z-ca kierownika obiecała, ze dowie się, kiedy umowa papierowa bedzie, bo przecież musze ją podpisać, ale od tamtego czasu minęły juz 2 tygodnie, a cisza w eterze, na dodatek nie idzie dodzwonic sie do sklepu. Czy ktoś wie jak wyglądają formalności w takiej sytuacji? Czy rejonowy nie powinien mieć tej umowy/aneksu podpisanej ze mną?
Pozdrawiam!
_________________
Iza
 
     
~KapitanSTS 

Stanowisko:
klient

Dołączył: 03 Cze 2013
Posty: 29
0 UP 0 DOWN
Wysłany: 2015-01-20, 13:12   

Jeżeli umowa kończy ci się przed 3 miesiącem ciąży taki obowiązek nie istnieje. Od 3 do 9 m-ca ciąży muszą ci przedłużyć.
 
     
Iza08 

Stanowisko:
kasjer

Dołączyła: 20 Sty 2015
Posty: 7
0 UP 0 DOWN
Wysłany: 2015-01-20, 16:38   

KapitanSTS, nie o to pytam, wiem, że maja obowiązek. Pytam jak to wygląda ze strony formalnej- czy jest to aneks czy nowa umowa, i czy w każdym z tych przypadkow firma nie powinna miec podpisu pracownika? Niewyobrazalne, jak kolos wielkości Biedronki może mieć taki bałagan w sprawach kadrowch...
_________________
Iza
 
     
@piivko19 

Stanowisko:
kadry

Dołączyła: 20 Lut 2011
Posty: 344
0 UP 0 DOWN
Wysłany: 2015-01-20, 19:33   

Iza08 : sprawa wygląda tak, umowę dostajesz do dnia porodu - i to jest umowa, nie aneks, po urodzeniu dziecka przynosisz zaświadczenie o porodzie i to jest dzień w którym Ty i firma się rozstajecie. Co do umowy, jest jak najbardziej papierowa, skrócona bo na jednej stronie, którą musisz przy najbliższej wizycie w sklepie - przy przyniesieniu kolejnego ZL - podpisać. Na umowie jest m.in. info o tym, że musisz dostarczyć to oświadczenie o porodzie.
  Ocena JMP: 5/10
     
@Hell 


Stanowisko:
z-ca kierownika

Dołączyła: 01 Lip 2012
Posty: 2056
0 UP 0 DOWN
Wysłany: 2015-01-20, 21:40   

Iza08, Twoja umowa jest do końca marca 2016?
_________________
Ludzie zapomną to co powiedziałeś, zapomną to co zrobiłeś ale nigdy nie zapomną jak poczuli się dzięki Tobie....
 
     
Iza08 

Stanowisko:
kasjer

Dołączyła: 20 Sty 2015
Posty: 7
0 UP 0 DOWN
Wysłany: 2015-01-21, 21:33   

A, i tu was zaskoczę, bo dziś odebralam umowę, i faktycznie dali mi nie aneks, tylko kolejną umowę i obowiązuje ona nie do porodu (czyli kwiecień 2015) tylko do 31 marca 2016 :) Miło z ich strony, szkoda tylko, że musiałam interweniować przez kadry zeby umowa się znalazła.
_________________
Iza
 
     
+marta1 

Stanowisko:
klient

Pomogła: 1 raz
Dołączyła: 13 Gru 2011
Posty: 4494
0 UP 0 DOWN
Wysłany: 2015-01-21, 21:36   

wcale nas nie zaskoczyłaś :) gratulujemy :)
 
     
~Alice Dj

Stanowisko:
kasjer

Dołączył: 03 Paź 2014
Posty: 36
0 UP 0 DOWN
Wysłany: 2015-09-11, 11:08   

mam podobny problem :( umowe mam do grudnia 2015
jestem w ciazy - jeszcze pracuje bo boje sie isc na l4
do grudnia chyba jednak nie dociągne - no nie dam rady na bank a i ciaza bedzie widoczna :(
boje sie ze przedluza mi tylko do porodu a potem siooo ...
pracuje juz sporo w tej firmie -teraz mialabym umowe na czas nieokreślony
 
     
#beatqa 


Stanowisko:
z-ca kierownika

Dołączyła: 26 Sie 2012
Posty: 64
1 UP 0 DOWN
Wysłany: 2015-09-11, 11:36   

Alice Dj napisał/a:
mam podobny problem :( umowe mam do grudnia 2015
jestem w ciazy - jeszcze pracuje bo boje sie isc na l4
do grudnia chyba jednak nie dociągne - no nie dam rady na bank a i ciaza bedzie widoczna :(
boje sie ze przedluza mi tylko do porodu a potem siooo ...
pracuje juz sporo w tej firmie -teraz mialabym umowe na czas nieokreślony


kobieto, niezależnie od tego czy pójdziesz na zwolnienie dziś czy w grudniu umowę i tak dostaniesz do porodu (chyba że taki świetnyz, niezastąpiony z Ciebie pracownik to dostaniesz następna umowe). Jak sobie wyobrażasz pracę w markecie będąc w cciąży? Wiesz ile wolno Ci dźwigać, jakie są przepisy? A pomyślałam do kogo będziesz miała pretensję jak co stanie ssię Tobie albo jak poronisz? Nie zastanawiaj sięttylko marsz na zwolnienie.
 
     
~Alice Dj

Stanowisko:
kasjer

Dołączył: 03 Paź 2014
Posty: 36
0 UP 0 DOWN
Wysłany: 2015-09-11, 11:53   

beatqa, tak masz całkowitą rację
 
     
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Nie możesz ściągać załączników na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

Promocje Biedronka


phpBB by przemo