Nasza-Biedronka.pl Strona Główna

Nasza-Biedronka.pl

Nieoficjalne i prywatne forum dla pracowników i klientów Biedronki

FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy  StatystykiStatystyki
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj

Poprzedni temat «» Następny temat
Grudniowa wypłata
Autor Wiadomość
~brit

Stanowisko:
były pracownik

Dołączył: 10 Lis 2012
Posty: 50
0 UP 0 DOWN
Wysłany: 2014-01-14, 08:41   

Podatek tak, ale zaliczkę na podatek dochodowy potrąca pracodawca ponieważ środki na bony pochodzą ze środków obrotowych a nie ZFŚS - o taką zaliczkę jest pomniejszana wypłata - w przeciwnym razie nie dostalbyś 300 zł tylko odpowiednio mniej.
I dopiero tą zaliczkę rozliczasz jako podatek w PIT za 2014r
 
     
Larrikol
[Usunięty]

Wysłany: 2014-01-14, 10:57   

Skąd ta pewność, że nasze bony finansowane są ze środków obrotowych?
 
     
@kachen 

Stanowisko:
z-ca kierownika

Dołączyła: 15 Mar 2012
Posty: 393
0 UP 0 DOWN
Wysłany: 2014-01-14, 11:20   

hmm..mi nie wzieli podatku za paczki z wypłaty...pewnie dopłacę do rozliczenia pita..jak w zeszłym roku..!
  Ocena JMP: 10/10
     
~brit

Stanowisko:
były pracownik

Dołączył: 10 Lis 2012
Posty: 50
0 UP 0 DOWN
Wysłany: 2014-01-14, 12:05   

Larrikol napisał/a:
Skąd ta pewność, że nasze bony finansowane są ze środków obrotowych?

Gdyby były z ZFŚS to nie były by równe dla wszystkich - to przede wszystkim ( wtedy ich wielkość zależała by od wysokości osiąganego wynagrodzenia, czyli im więcej zarabiasz, tym mniejsze bony dostajesz). Poza tym są regulacje prawne które mówią o tym, że środki z ZFŚS mogą być przeznaczone na cele socjalne (np. dofinansowanie do wycieczek czy kolonii dziecka, dofinansowanie do przedszkola dla dziecka, itp.).
Przykład firmowy: zapomoga/pożyczka z ZFŚS - jej wielkość ściśle zależy od wynagrodzenia i nie może przekroczyć bodajże 1 miesięcznego wynagrodzenia (tylko nie wiem czy brutto czy netto). Logicznie myśląc, kasjer dostanie najmniej, kierownik najwięcej.

W przypadku zaliczki na podatek dochodowy to ową zaliczkę potrąca pracodawca - ale nie z własnej kieszeni tylko z kieszeni pracownika. Z tego co się orientuję, to na dzień dzisiejszy zaliczki podatkowe za ostatni miesiąc/kwartał poprzedniego roku podatkowego, powinny być wpłacone do MF do 20 stycznia, po roku podatkowym.

kachen, jesteś podatnikiem podatku dochodowego ale nie jego płatnikiem (płatnikiem jest firma która potrąca podatek z Twojej pensji) więc nie ma możliwości żeby Ci nie potrącili - chyba że sama to robisz po zgodzie odpowiedniego US - taka możliwość istnieje (art 22, par 2 lub 2a Ordynacji Podatkowej)

Ktoś miał dzwonić do kadr i wyjaśnić sytuację. Czy już wiadomo, dlaczego tak a nie inaczej wyszło?
 
     
@kachen 

Stanowisko:
z-ca kierownika

Dołączyła: 15 Mar 2012
Posty: 393
0 UP 0 DOWN
Wysłany: 2014-01-14, 13:20   

hmm..rozumiem..jednak wypłata za grudzien nie była mniejsza..troszeczka moze wieksza niz zawsze ale to sa groszowe sprawy...jak wytłumaczysz mi faky..ze dopłacałam około 70zł do rozliczenia pita za rok 2012.. -.- i pewnie w tym roku tez dopłace.!
  Ocena JMP: 10/10
     
~brit

Stanowisko:
były pracownik

Dołączył: 10 Lis 2012
Posty: 50
0 UP 0 DOWN
Wysłany: 2014-01-14, 14:47   

Zwyczajnie - osiągasz duży dochód który znacznie przekracza kwotę nieopodatkowaną i płacisz podatek za to, że dużo zarabiasz. Można to ująć tak, że jest to podatek od wzbogacenia :D
Ja płacę ok 250zł takiego podatku :)
Premię za grudzień z pewnością osiągnęłaś wyższą niż w poprzednich miesiącach więc.... :yeah:
 
     
Larrikol
[Usunięty]

Wysłany: 2014-01-14, 19:00   

Podatek za (popularnie nazywane przez nas) bony jest potrącany nie ze względu na źródło pozyskania środków, ale dlatego że jest to nasz przychód ze stosunku pracy, a ten musi być opodatkowany.
Poza tym dobrze by było, żeby powiedział o tym ktoś, kto ma konkretną wiedzę na ten temat, a nie tylko domysły. Zawsze informacja o bonach przychodzi z tytułem "świadczenie socjalne" i jakby nie było, nie dostają wszyscy, a tylko Ci, którzy zarabiaja bodajże do 5 tys.? Poza tym był poruszany temat, dlaczego wszyscy dostają tyle samo, a nie jest to zróżnicowane. Jakby było ze środków obrotowych to nie byłoby tematu i nie było by to wykazywane w rozliczeniach z gospodarowania środkami ZFŚS.
 
     
Danutka1303

Stanowisko:
kasjer

Dołączył: 21 Sty 2011
Posty: 12
0 UP 0 DOWN
Wysłany: 2014-01-14, 19:10   

kiedy będą pity wysyłane
 
     
@kluq 


Stanowisko:
centrum dystrybucyjne

Dołączył: 30 Lip 2010
Posty: 1751
0 UP 0 DOWN
Wysłany: 2014-01-14, 23:20   

brit napisał/a:
Przykład firmowy: zapomoga/pożyczka z ZFŚS - jej wielkość ściśle zależy od wynagrodzenia i nie może przekroczyć bodajże 1 miesięcznego wynagrodzenia (tylko nie wiem czy brutto czy netto). Logicznie myśląc, kasjer dostanie najmniej, kierownik najwięcej.

Ale bzdura. Kryterium dochodowe to nie tylko zarobki pracownika ale tez reszty jego rodziny i im więcej na osobę w rodzinie tym zapomoga mniejsza.
brit napisał/a:

Zwyczajnie - osiągasz duży dochód który znacznie przekracza kwotę nieopodatkowaną i płacisz podatek za to, że dużo zarabiasz. Można to ująć tak, że jest to podatek od wzbogacenia :D
Ja płacę ok 250zł takiego podatku :)

Tak, przez poprzednie lata nie osiągała dużego dochodu i nagle od dwóch lat od kiedy wprowadzono nie pobieranie zaliczki za bony w grudniu zaczęła ten dochód osiągać hahahahahaha dobre. Informacja była w poczcie przesłana każdemu kierownikowi ,że tak samo jak w poprzednim roku zaliczkę musimy rozliczyć sami więc skończ te teorie. Ja zarabiam o wiele więcej niż przeciętny kasjer a nie dopłacam ani grosza więcej niż on.
_________________
Niejeden, komu się wydaje, że umie mówić, po prostu nie umie milczeć. Epicharm
 
     
@Diablicaa 

Stanowisko:
kasjer

Dołączyła: 13 Cze 2013
Posty: 155
0 UP 0 DOWN
Wysłany: 2014-01-15, 07:33   

Wysokośc zapomogi nie jest uzależniona od dochodu. Jeżeli chodzi o pożyczkę, to faktycznie jest to jedna pensja brutto.....
 
     
~brit

Stanowisko:
były pracownik

Dołączył: 10 Lis 2012
Posty: 50
0 UP 0 DOWN
Wysłany: 2014-01-15, 08:42   

To nie wiem po jaką anielkę wypytujecie o różne pierdoły skoro wszystko wiecie ?
 
     
@mucha 

Stanowisko:
kasjer

Dołączyła: 08 Lut 2010
Posty: 207
0 UP 0 DOWN
Wysłany: 2014-01-15, 09:56   

brit napisał/a:

Gdyby były z ZFŚS to nie były by równe dla wszystkich - to przede wszystkim ( wtedy ich wielkość zależała by od wysokości osiąganego wynagrodzenia, czyli im więcej zarabiasz, tym mniejsze bony dostajesz). Poza tym są regulacje prawne które mówią o tym, że środki z ZFŚS mogą być przeznaczone na cele socjalne (np. dofinansowanie do wycieczek czy kolonii dziecka, dofinansowanie do przedszkola dla dziecka, itp.).


coś w tym jest prawdy bo moja siostra pracuje jako nauczycielka i mówiła że na święta dostali nauczyciele bony do zrealizowania i bony na paczki dla dzieci --w różnych wysokościach zależne od wysokości zarobków, z czego ja byłam zbulwersowana dlaczego tak jest: dziecko powinno być równe drugiemu dziecku, nauczyciel-nauczycielowi i powiedziałam że u nas wszyscy dostają równo czy to kierownik czy kasjer. Ale nie dopytywałam się jej dlaczego oni tak mają......
 
     
Larrikol
[Usunięty]

Wysłany: 2014-01-15, 10:45   

My nie dostajemy przecież bonów, to są paczki. Paczki mogą być równe
 
     
#ivonne 

Stanowisko:
kasjer

Dołączyła: 19 Sie 2010
Posty: 77
0 UP 0 DOWN
Wysłany: 2014-01-15, 22:38   

Danutka1303, koncem lutego
 
     
~brit

Stanowisko:
były pracownik

Dołączył: 10 Lis 2012
Posty: 50
0 UP 0 DOWN
Wysłany: 2014-01-17, 19:11   

Wiesz co kluq, swoje teorie wsadź sobie tam gdzie słońce nie dochodzi. Ty wszystko wiesz tylko nie umiesz odpowiedzieć na żadne pytanie - za to doskonale idzie ci krytyka innych - nie tylko w tym wątku.
Ciężko ci jest pojąć że przy corocznych podwyżkach płacowych w końcu przekracza się pewne progi dochodowe - nie zadałeś sobie nawet trudu, by zapytać czy ktoś rozlicza się sam czy wspólnie z małżonkiem. I jakbyś nie zauważył, to grudniowa wypłata jest największa w ciągu roku (z premią) a zaliczki na podatek są potrącane co miesiąc.
Więc następnym razem zanim kogoś zaczniesz krytykować, zadaj sobie choć odrobinę trudu w celu napisania czegoś konstruktywnego.
 
     
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Nie możesz ściągać załączników na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

Promocje Biedronka


phpBB by przemo