Nasza-Biedronka.pl Strona Główna

Nasza-Biedronka.pl

Nieoficjalne i prywatne forum dla pracowników i klientów Biedronki

FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy  StatystykiStatystyki
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj

Poprzedni temat «» Następny temat
PRZERWA 15 MINUT OPINIA PRAWNA
Autor Wiadomość
Lukasek

Stanowisko:
klient

Dołączył: 08 Paź 2012
Posty: 13
0 UP 0 DOWN
Wysłany: 2013-11-27, 11:37   

Przecież chyba nie można pracować więcej niż 5 dni pod rząd?
_________________
Tajemniczy Klient
 
     
@mucha 

Stanowisko:
kasjer

Dołączyła: 08 Lut 2010
Posty: 207
0 UP 0 DOWN
Wysłany: 2013-11-27, 11:40   

Lukasek napisał/a:
Przecież chyba nie można pracować więcej niż 5 dni pod rząd?

kto ci to powiedział?, po 10 dni pod rząd się pracuje
 
     
Lukasek

Stanowisko:
klient

Dołączył: 08 Paź 2012
Posty: 13
0 UP 0 DOWN
Wysłany: 2013-11-27, 11:42   

Myślę, że tak jest w Kodeksie Pracy tj po 5 dniach pracy musi być przynajmniej jeden dzień wolny. Do tego po dniu pracy musi być 12 godzin przerwy do rozpoczęcia kolejnego dnia pracy. Chyba, że KP ostatnio się zmienił.
_________________
Tajemniczy Klient
 
     
Larrikol
[Usunięty]

Wysłany: 2013-11-27, 11:44   

mucha napisał/a:
Lukasek napisał/a:
Przecież chyba nie można pracować więcej niż 5 dni pod rząd?

kto ci to powiedział?, po 10 dni pod rząd się pracuje

I nawet jest to zgodne z przepisami :)

[ Dodano: 2013-11-27, 11:45 ]
Lukasek napisał/a:
w Kodeksie Pracy tj po 5 dniach pracy musi być przynajmniej jeden dzień wolny

Podaj artykuły, bo ja czegoś takiego nie znam.
 
     
@mucha 

Stanowisko:
kasjer

Dołączyła: 08 Lut 2010
Posty: 207
0 UP 0 DOWN
Wysłany: 2013-11-27, 11:45   

może i tak jest w kodeksie pracy ale biedronka ma też swoje przepisy i aby ohr cię puscił to mozesz pracować i 2 tygodnie bez żadnego wolnego, sama pracowałam 11 dni pod rząd-koniec kwartału trzeba było godziny wyrobić
 
     
Larrikol
[Usunięty]

Wysłany: 2013-11-27, 11:49   

Gdyby było tak w KP to Biedronka nie mogłaby wymyślać swojego prawa. nawet jakby coś takiego wprowadziła, to i tak ważniejsze przepisy są KP niż jakiś tam wewnętrzny regulamin. A jak Biedronka powie, że od przyszłego roku koniecz UŻ, przerwami 15 min itp, to co? Też będzie wszystko ok, bo takie sobie wymśliła przepisy? Nie ma czegos takiego. Z cyfrą '5' w KP jest określony tylko przeciętny 5-dniowy tydzień pracy.
 
     
Robertty
[Usunięty]

Wysłany: 2013-11-27, 11:55   

przerwa 36 godzinna obowiązuje w okresie 7 dniowym rozliczenia pracy,ale moze być wydana na początku jak i na końcu tego okresu a nawet w środku

[ Dodano: 2013-11-27, 11:57 ]
czyli 2 dni NP 5 pracy/ 6 pracy (do 13tej) i 36 h przerwy
i pracujesz np 10dni po 8h ijeden 7 i masz 87 godzin pod rząd i do tego wydane przerwy 36 h

[ Dodano: 2013-11-27, 12:03 ]
Do lukaska
Cytat:
Ale ja pytam o wykładnie prawa, a nie praktykę w handlu. Bo jeśli trzeba ustalać to na dobrą sprawę jest to doskonały mechanizm do pozbawiania przerwy pracowników tj. kierowniku mogę iść na przerwę? Nie, jak rozłożą chłodnie, nie bo dużo klientów, za godzinę itp. Po godzinie to samo aż w końcu mija 8 godzin i zostajesz bez przerwy.


Wykładnia prawa pracy mówi że pracownikowi nie powinno udzielać się przerwy nie prędzej niż do godziny po rozpoczęciu i nie później niż godziny przed zakończeniem pracy , ze względu że mija się to z celem wydania przerwy. Natomiast w tych ramach czasu pracy przełożony dostosowuje wydanie przerw do potrzeb pracodawcy. DC mają czytniki i mozna przerwę odbić,Lidl ma na sklepach, a LAUREAT NAGRODY "PRACODAWCA GODNY ZAUFANIA" NADAL NIE MA NA SKLEPACH SPOSOBU EWIDENCJI PODSTAWOWEGO PRAWA A NIE PRZYWILEJU PRACOWNIKA
 
     
Lukasek

Stanowisko:
klient

Dołączył: 08 Paź 2012
Posty: 13
0 UP 0 DOWN
Wysłany: 2013-11-27, 15:24   

U mnie w innej sieci handlowej grafiki są tak robione, że można pracować maks 5 dni z rzędu i potem musi być dzień przerwy. I pewnie nie wynika to z miłości do pracowników tylko z jakiegoś przepisu prawa.

Czym dłużej czytam to forum tym bardziej zaczynam doceniać miejsce mojej pracy ;)
_________________
Tajemniczy Klient
 
     
Larrikol
[Usunięty]

Wysłany: 2013-11-27, 17:12   

Nie ma żadnego przepisu nakazującego wydać po 5 dniach dzien wolny. Jest tylko przepis o tygodniowej przerwie 36 godz. i o dobowej 11 godz. Więc ten nakaz dnia wolnego po 5 dn pracy to jakiś wasz wewnętrzny przepis, czymś tam podyktowany, pewnie tym żeby zminimalizowac ryzyko złamania przerwy, ale to musisz już pytać w swojej firmie. U nas bez problemu można ciągnąć i 10 dni pod rząd, jeśli przerwę tyg zaplanuje się na początku i na końcu tyg.
 
     
Ona77

Dołączył: 13 Sty 2011
Posty: 16
0 UP 0 DOWN
  Wysłany: 2013-11-30, 18:59   

Z przerwą dla kasjerów nie ma problemu a co z ZKS i KS my idziemy na przerwę i 2 dzwonki nie zdążysz dobrze usiąść i zalać kawę i znów 2dzwonki. masakra ZKS i KS to nie mają przerwy lub ich przerwa trwa 5 min.
 
     
@Alotquestions

Stanowisko:
z-ca kierownika

Dołączył: 15 Paź 2011
Posty: 201
0 UP 0 DOWN
Wysłany: 2013-11-30, 19:07   

"..W czasie jej trwania pracownik nie pozostaje w gotowości do świadczenia pracy,"
w czasie trwania przerwy.. oczywiście. kierownictwo Biedronki z uwagi, ze wciąż musi pozostawać w gotowości do pracy, ponieważ odpowiada za cały sklep. Nie może tego obowiązku przekazać komuś innemu - nie ma przerwy.
Pracodawca łamie nasze prawo. I nie prawda jest, jak KR twierdzi, że to nasza zła organizacja pracy,czasu nie pozwala nam wygospodarować 15 minut... nie.. ponieważ my nawet wówczas jesteśmy do dyspozycji pracodawcy..więc, nie mamy przerwy.. może warto zainteresować kogoś tym tematem?
 
     
DarkSide 


Stanowisko:
były pracownik

Dołączył: 22 Sty 2011
Posty: 3461
Skąd: Polska
0 UP 0 DOWN
Wysłany: 2013-11-30, 23:05   

Alotquestions, wystarczyłaby funkcja np "starszy kasjer" chodzi z kluczykiem do wycofywania czy zwrotu, bo fakturę do kierownik wystawiłby po przerwie i tyle :)
_________________
Życie bez biedronki jest możliwe a do tego wspaniałe!!!
  Ocena JMP: 1/10
     
@anipa 

Stanowisko:
z-ca kierownika

Dołączyła: 02 Lut 2012
Posty: 146
0 UP 0 DOWN
Wysłany: 2013-12-01, 11:31   

tylko, że pozostaje jeszcze wydanie pieniędzy bo konwój nie zawsze przyjeżdża w tych samych godzinach. Są sklepy gdzie kierownik to jedyna osoba, która nie siedzi na kasie zajmuje się wypiekiem, gania po sklepie, zbiera kartony, pilnuje stoiska o/w a i w między czasie druga dostawa pieczywa i odbiór odpadów. Także nie wiem czy tam sprawdziłby się kasjer z większymi uprawnieniami i tak siedziałby na kasie a kierownik w trakcie robienia grafiku wciąga snickersa popijając kawą ;) a no i oczywiście dwa dzwonki
 
     
#daszu 

Stanowisko:
kasjer

Dołączył: 06 Gru 2011
Posty: 97
0 UP 0 DOWN
Wysłany: 2013-12-01, 16:49   

mucha napisał/a:
Lukasek napisał/a:
Przecież chyba nie można pracować więcej niż 5 dni pod rząd?

kto ci to powiedział?, po 10 dni pod rząd się pracuje


Art. 131. § 1. Tygodniowy czas pracy łącznie z godzinami nadliczbowymi nie może przekraczać przeciętnie 48 godzin w przyjętym okresie rozliczeniowym. Ograniczenie to nie dotyczy jednak pracowników zarządzających w imieniu pracodawcy zakładem pracy.


6 dni to jest OK, ale firma musi zrekompensować nadgodziny. Ja w poprzednim miejscu pracy (handel) miałem sytuacje, że szło się i 7 dzień, wyjątkowo, ale pracowało się wtedy za podwójną dniówkę :)
  Ocena JMP: 6/10
     
zz-biedronka 
piotr.a

Stanowisko:
kierownik sklepu

Dołączył: 17 Sty 2012
Posty: 380
Skąd: Polska
0 UP 0 DOWN
Wysłany: 2013-12-01, 20:14   

DarkSide napisał/a:
Alotquestions, wystarczyłaby funkcja np "starszy kasjer" chodzi z kluczykiem do wycofywania czy zwrotu, bo fakturę do kierownik wystawiłby po przerwie i tyle :)


Składałem taką propozycje na spotkaniu z JMP ale NSZZP pracowników Biedronka byli przeciwni temu pomysłowi bo koszty
  Konto: OFICJALNE - Związki Zawodowe "Solidarność" w Jeronimo Martins
     
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Nie możesz ściągać załączników na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

Promocje Biedronka


phpBB by przemo