Nasza-Biedronka.pl Strona Główna

Nasza-Biedronka.pl

Nieoficjalne i prywatne forum dla pracowników i klientów Biedronki

FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy  StatystykiStatystyki
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj

Poprzedni temat «» Następny temat
mobbingujacy kierownik sklepu
Autor Wiadomość
DarkSide 


Stanowisko:
były pracownik

Dołączył: 22 Sty 2011
Posty: 3461
Skąd: Polska
0 UP 0 DOWN
Wysłany: 2016-06-28, 11:01   

marta1, bardzo trafna uwaga :)
_________________
Życie bez biedronki jest możliwe a do tego wspaniałe!!!
  Ocena JMP: 1/10
     
Włodarz 


Stanowisko:
były pracownik

Dołączył: 12 Sty 2015
Posty: 837
0 UP 0 DOWN
Wysłany: 2016-06-28, 11:40   

Który artykuł w KP mówi że przerwa zaczyna się od wejścia na socjal? Bo nie potrafię sobie przypomnieć aby był taki zapis. Proszę o konkretny artykuł z kodeksu pracy bo mi się zdaje że nie ma zapisu stricte mówiącego od którego momentu zaczyna się przerwa jeśli nie jest ona w zakładzie pracy z góry narzucona tylko do dyspozycji kierownictwa.
Hmmmm o ile dobrze sobie przypominam pracownik na przerwie nie musi przebywać w zakładzie pracy więc tym bardziej zapis że przerwa zaczyna się od wejścia na socjal jest bezsensowny bo część pracowników np nie musi korzystać z pomieszczenia socjalnego.
_________________
If you were a king up there on your throne,
would you be wise enough to let me go.
  Ocena JMP: 3/10
     
+marta1 

Stanowisko:
klient

Pomogła: 1 raz
Dołączyła: 13 Gru 2011
Posty: 4494
0 UP 0 DOWN
Wysłany: 2016-06-28, 11:53   

Włodarz, dobrze wiesz że nie ma takiego zapisu :) , to była tylko interpretacja skazanego :)
ale : w czasie 15 minutowej przerwy wliczanej do czasu pracy pracownik musi przebywać na terenie zakładu pracy lub innym miejscu wyznaczonym do wykonywania pracy
Ostatnio zmieniony przez marta1 2016-06-28, 12:21, w całości zmieniany 1 raz  
 
     
Larrikol
[Usunięty]

Wysłany: 2016-06-28, 12:17   

Chcesz w pełni delektować się minutami przerwy, to przynoś ze sobą kanapki, a kawę niech robi Ci osoba, która jest na przerwie przed Tobą lub sam zrób wczesniej.
 
     
Włodarz 


Stanowisko:
były pracownik

Dołączył: 12 Sty 2015
Posty: 837
0 UP 0 DOWN
Wysłany: 2016-06-28, 16:12   

Marta nie musi pozostawać w zakładzie pracy:
Zgodnie z ustawą Kodeks pracy, pracownikowi zatrudnionemu na podstawie umowy o pracę przysługuje 15-minutowa przerwa w ciągu 8 godzin pracy, jeżeli świadczy pracę co najmniej 6 godzin na dobę. Choć formalnie rzecz biorąc ustawodawca nie zdecydował, że musi być ona przeznaczona na spożycie posiłku, to jednak tak właśnie najczęściej jest wykorzystywana i stąd jej nazwa. Przysługuje ona wszystkim spełniającym powyższe kryteria, jest płatna i wliczana do czasu pracy. Z tego też powodu pewien wpływ na nią zachowuje pracodawca, mogący uregulować godziny przerwy lub wyznaczyć harmonogram korzystania z niej, aby zapewnić ciągłość funkcjonowania zakładu pracy. Co do zasady, podczas tej przerwy pracownik może opuścić zakład pracy, ponieważ nie pozostaje w dyspozycji pracodawcy. Pracodawca ma też obowiązek udzielenia przerwy śniadaniowej, ponieważ stanowi ona pewne minimum przysługujące pracownikowi, gwarantowane przepisami prawa pracy. Oczywiście pracodawca zawsze może ją wydłużyć. Przerwa ta nie jest zależna od wymiaru czasu pracy, na jaki zatrudniony został pracownik (1/2, 5/8 etatu), a wpływ na przysługiwanie tego uprawnienia ma tylko ilość godzin przepracowanych w danym dniu. Planowana liczba godzin pracy musi wynosić minimum 6 dla dnia, w którym przerwa śniadaniowa przysługuje, niezależnie od systemu czasu pracy obowiązującego pracownika (podstawowy, równoważny, przerywany, zadaniowy, weekendowy).

Przepisy regulujące przerwę śniadaniowa mają charakter bezwzględnie obowiązujący, tzn. musi ona zostać udzielona, nie ma możliwości jej zamiany na ekwiwalent pieniężny czy przeniesienia na inny dzień pracy. Teoretycznie niedopełnienie tych obowiązków grozi odpowiedzialnością za wykroczenie przeciwko prawom pracownika, ale w praktyce udowodnienie tego faktu będzie trudne, ponieważ przerwy nie są uwzględniane w ewidencji czasu pracy.
_________________
If you were a king up there on your throne,
would you be wise enough to let me go.
  Ocena JMP: 3/10
     
+marta1 

Stanowisko:
klient

Pomogła: 1 raz
Dołączyła: 13 Gru 2011
Posty: 4494
0 UP 0 DOWN
Wysłany: 2016-06-28, 23:45   

Włodarz, nie sprzeczam się ;) bo czytałam różne interpretacje , jedne są na tak ,. drugie na nie , w jednych kluczowym pojęciem jest "czas pracy" ,. w innych regulamin wewnętrzny stanowiący czy można przebywać po za zakładem pracy
 
     
@david88 

Stanowisko:
klient

Dołączył: 30 Wrz 2014
Posty: 171
0 UP 0 DOWN
Wysłany: 2016-07-01, 17:02   

co to jest 15min.w mojej poprzedniej pracy były dwie przerwy 20min i 10 min.i tez pracowalem 8h.teraz mam jedna 30min przerwe.a w biedronce mialem tylko 15min.
 
     
Larrikol
[Usunięty]

Wysłany: 2016-07-01, 21:09   

Kodeks pracy uwzglednia tylko jedna, platna przerwe, ale dopuszcza rowniez druga na koszt pracownika. Zobacz, kto placi i za te drugie 15 min, bo moze nie ma z czego sie cieszyc :)
 
     
qweerty
[Usunięty]

Wysłany: 2016-07-01, 22:36   

david88 napisał/a:
co to jest 15min.w mojej poprzedniej pracy były dwie przerwy 20min i 10 min.i tez pracowalem 8h.teraz mam jedna 30min przerwe.a w biedronce mialem tylko 15min.


Oczywiście wchodząc w dyskusję z Larrikol , kodeks pracy to minimum ,którego nie można zmniejszać . To ,że kodeks pracy wyznacza jedną przerwę przy zaplanowanych 6 godzinach pracy nie oznacza, że zarówno regulamin pracy , czy też zakładowy układ zbiorowy lub przepisy szczególne nie mogą stanowić inaczej.

Więc są pracodawcy , którzy wydają przerwę powyżej 30 minut, i co ciekawe także w JMP tak bywa. Oczywiście, znany mój oportunista wie , w jakim dziale struktury JMP.
Pracodawca ma wolną wolę, może wydawać przerwy co godzinę , polecam artykuł o kontrolerach portów lotniczych, i nie oznacza to ,że płaci za to pracownik.

[ Dodano: 2016-07-01, 22:41 ]
I jeszcze jedno istotne -PIP interpretuje ,że przerwy nie można udzielić godzinę po rozpoczęciu , oraz godzinę przed końcem pracy. Ciekawostką jest fakt, że jmp w raporcie operacyjnym potwierdziła tą opinię.
Drugą ciekawostką jest to że w DC jest czytnik i musisz się odbić schodząc na przerwę. Na Dc się opłaca, spada średnia dla pakowacza, w sklepie sie nie opłaca -ujawniło by skalę nieschodzenia na przerwy i brak przerw . W lidlu akurat mają ,ale cytując "Mądrych " ludzi -to sobie zmień pracę (sorki za sarkazm)
 
     
@kluq 


Stanowisko:
centrum dystrybucyjne

Dołączył: 30 Lip 2010
Posty: 1751
0 UP 0 DOWN
Wysłany: 2016-07-02, 02:12   

Owszem my mamy 30 min przerwy ale płacimy za nią w całości sami. Najpierw spada nam średnia więc potem odpracowując te dodatkowe 15 min zapierdzielamy aby odrobić to co nam spadło.
_________________
Niejeden, komu się wydaje, że umie mówić, po prostu nie umie milczeć. Epicharm
 
     
qweerty
[Usunięty]

Wysłany: 2016-07-02, 09:30   

kluq napisał/a:
Owszem my mamy 30 min przerwy ale płacimy za nią w całości sami. Najpierw spada nam średnia więc potem odpracowując te dodatkowe 15 min zapierdzielamy aby odrobić to co nam spadło.


Ale macie przerwy......rejestrowane i, u nas się nie opłaca. Nie potrącają wam z wynagrodzenia , nie każą wam tego odpracować. Średnia fakt spada.
 
     
@kluq 


Stanowisko:
centrum dystrybucyjne

Dołączył: 30 Lip 2010
Posty: 1751
0 UP 0 DOWN
Wysłany: 2016-07-02, 15:29   

Spadająca średnia to to samo jakby nam potrącili to raz a dwa dodatkowe 15 min odpracowujemy więc jak pisałem wyżej za swoją przerwę płacimy, Nie jest jak na sklepie za free. Nie wiem czy rejestrowanie przerw wszystkim by przypasowało, bo wtedy jest jedna przerwa i nie ma wyskakiwania na fajkę czy inne takie.
_________________
Niejeden, komu się wydaje, że umie mówić, po prostu nie umie milczeć. Epicharm
 
     
Larrikol
[Usunięty]

Wysłany: 2016-07-02, 16:29   

Ok, moze juz dosyc pisania nie w temacie. O przerwie zostalo juz wszystko napisane, a w razie klopotow, moge pomoc odnalezc odpowiedni temat.
 
     
brodacz1989 


Stanowisko:
były pracownik

Dołączył: 07 Lis 2014
Posty: 865
Skąd: Polska
0 UP 0 DOWN
Wysłany: 2016-07-02, 16:41   

kluq napisał/a:
Spadająca średnia to to samo jakby nam potrącili to raz a dwa dodatkowe 15 min odpracowujemy więc jak pisałem wyżej za swoją przerwę płacimy, Nie jest jak na sklepie za free. Nie wiem czy rejestrowanie przerw wszystkim by przypasowało, bo wtedy jest jedna przerwa i nie ma wyskakiwania na fajkę czy inne takie.


ja jestem za, skończyłoby się biadolenie, a tak podchodzi, odbija się na zegarze idzie na te 15 czy tam pół godziny, wraca i pracuje dalej. to jest dobry sposób. w poprzedniej firmie w której pracowałem tak to działało i nie było żadnych problemów. i nikt nie mógł mieć pretensji, że na przerwie nie był albo źle policzona,
_________________
bądźmy ubodzy, ale nie głupi...
 
     
DarkSide 


Stanowisko:
były pracownik

Dołączył: 22 Sty 2011
Posty: 3461
Skąd: Polska
0 UP 0 DOWN
Wysłany: 2016-07-02, 17:53   

Piszcie na temat !! :regulamin:
_________________
Życie bez biedronki jest możliwe a do tego wspaniałe!!!
  Ocena JMP: 1/10
     
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Nie możesz ściągać załączników na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

Promocje Biedronka


phpBB by przemo