Nasza-Biedronka.pl Strona Główna

Nasza-Biedronka.pl

Nieoficjalne i prywatne forum dla pracowników i klientów Biedronki

FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy  StatystykiStatystyki
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj

Poprzedni temat «» Następny temat
Badania do pracy
Autor Wiadomość
Robertty
[Usunięty]

Wysłany: 2012-09-06, 11:24   

no tak... dla tych którym się nieudało znaleźć tych informacji. Na stronie Sanepidu w dziale często zadawanych pytań można znaleźć następujące informacje:

29. Gdzie i jak mogę zlecić wykonanie badań do celów sanitarno-epidemiologicznych ?

Wśród badań laboratoryjnych wykonywanych do celów sanitarno-epidemiologicznych znajdują się badania identyfikujące zakażenia pałeczkami duru brzusznego, durów rzekomych A, B, C oraz innymi pałeczkami z rodzaju Salmonella i Shigella.
Badania takie należy wykonać w Powiatowej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej ( adresy punktów pobrań oraz czas pracy są dostępne na stronie internetowejwww.wsse.waw.p - zakładka "powiatowe stacje..."l)
Badanie takie składa się z trzech odrębnych badań próbek kału na obecność określonych bakterii, pobranych w ciągu 3 kolejno następujących po sobie dniach. Na wyniki oczekuje się ok. 7 dni..
Wyniki badań należy przedstawić lekarzowi, może to być lekarz POZ lub medycyny pracy, który na podstawie wywiadu, badania lekarskiego i wyników badań laboratoryjnych oceni stan zdrowia pacjenta. Następnie lekarz wpisze wyniki badań do książeczki zdrowia do celów sanitarno-epidemiologicznych dokumentując ich wynik również w karcie badań do celów sanitarno-epidemiologicznych oraz wyda orzeczenie lekarskie o braku lub obecności przeciwwskazań do wykonywania prac lub odbywania nauki.
Również lekarz ustali jak i kiedy należy badania aktualizować.
Orzeczenie lekarskie o braku przeciwwskazań bądź o czasowym lub trwałym przeciwwskazaniu do wykonywania określonych prac, lekarz przekazuje osobie badanej i przedsiębiorcy lub zlecającemu wykonanie ww. prac a także dyrektorowi szkoły lub rektorowi uczelni kształcącej do wykonywania określonych prac.
Książeczkę zdrowia do badań do celów sanitarno-epidemiologicznych należy kupić w sklepie z artykułami papierniczymi i drukami akcydensowymi.

29.1. Koszty badania do celów sanitarno-epidemiologicznych:

- U osób planujących pracę lub pracujących oraz u uczniów, studentów i doktorantów kształcących się do prac, przy wykonywaniu których istnieje możliwość przeniesienia zakażenia lub choroby zakaźnej na inne osoby, badania finansowane są z budżetu Ministra Zdrowia dla uczniów i studentów oraz przez pracodawcę dla osób podejmujących lub wykonujących pracę.
- Istnieje również możliwość samodzielnego zgłoszenia się na badania do celów sanitarno-epidemiologicznych, w takim przypadku, koszt badań wynosi ok. 100 złotych

Elżbieta Płońska.
Kierownik Sekcji Zwalczania Chorób Zakaźnych
Oddział Nadzoru Epidemiologii WSSE Warszawa.

29.2. Jakie są terminy badań kontrolnych dla celów sanitarno epidemiologicznych?

Obowiązujące akty prawne: Ustawa o zapobieganiu oraz zwalczaniu zakażeń i chorób zakaźnych u ludzi (Dz. U. Nr 234, poz. 1570) oraz Rozporządzenie Ministra Zdrowia z dnia 2 lutego 2006 r. w sprawie badań do celów sanitarno-epidemiologicznych (Dz. U. Nr 25, poz. 191) nie precyzują terminu wykonania kolejnego (kontrolnego?) badania laboratoryjnego ani lekarskiego.

W rozporządzeniu opisano jedynie ogólnie terminy wykonywania badań do celów sanitarno-epidemiologicznych. Jeśli w książeczce badań do celów sanitarno epidemiologicznych lekarz wpisał kiedy wg niego należy wykonać badanie, to zrobił to prawidłowo.
Proszę jednak pamiętać, że ww. książeczka jest wyłączną własnością pracownika i wpisane do niej informacje są objęte tajemnicą lekarską i mają być wykorzystywane wyłącznie przez pracownika. Dokumentu tego nie należy pozostawiać u pracodawcy, dokument ten nie podlega też kontroli przez inspekcję sanitarną.
Dla pracownika najważniejszym dokumentem jest orzeczenie lekarskie na podstawie którego pracodawca „dopuszcza go do wykonywania określonych obowiązków służbowych.
Orzeczenie takie jest wypisywane przez lekarza i zawiera ono informacje o braku przeciwwskazań, czasowym lub trwałym przeciwwskazaniu do wykonywania prac lub odbywania nauki.
Lekarz wypisując takie orzeczenie, samodzielnie zgodnie ze swoją wiedzą i doświadczeniem, decyduje o terminie i zasadności wykonania badania kontrolnego.

[ Dodano: 2012-09-06, 12:28 ]
czyli stanowi własność pracownika objęte jest TAJEMNICĄ LEKARSKĄ ORAZ USTAWĄ O OCHRONIE DANYCH MEDYCZNYCH A TAKŻE NIE PODLEGA KONTROLI PRZEZ INSPEKCJE SANITARNĄ, A JEDYNIE WAŻNE JEST ZAŚWIADCZENIE LEKARSKIE O DOPUSZCZENIU DO WYKONYWANIA PRACY NA DANYM STANOWISKU.PO ZA TYM BADANIA TE POWINNY ODBYĆ SIĘ W GODZINACH PRACY PRACOWNIKA A NIE W CZASIE WOLNYM >:D
 
     
aga27284 

Stanowisko:
kasjer

Dołączyła: 07 Maj 2013
Posty: 15
0 UP 0 DOWN
Wysłany: 2015-07-22, 12:52   

ma ktos moze namiary na jakiegoś lekarza medycyny pracy? Wyszków, Węgrów lub okolice ? potrzebuję badania do biedronki .
  Ocena JMP: 5/10
     
@owadzik2 

Stanowisko:
były pracownik

Dołączyła: 04 Kwi 2012
Posty: 250
Skąd: Polska
0 UP 0 DOWN
Wysłany: 2015-07-22, 13:10   

W sklepie udzielą Ci takich informacji. Spis lekarzy powinni posiadać
_________________
Ludzie sukcesu koncentrują się na szansach, przeciętni koncentrują się na przeszkodach
 
     
aga27284 

Stanowisko:
kasjer

Dołączyła: 07 Maj 2013
Posty: 15
0 UP 0 DOWN
Wysłany: 2015-07-22, 19:37   

a musi byc to lekarz który ma podpisaną umowę z biedronką czy może to byc inny lekarz medycyny pracy?
  Ocena JMP: 5/10
     
+marta1 

Stanowisko:
klient

Pomogła: 1 raz
Dołączyła: 13 Gru 2011
Posty: 4494
0 UP 0 DOWN
Wysłany: 2015-07-22, 19:45   

Może być inny tylko wtedy rozliczasz się fakturą
 
     
aga27284 

Stanowisko:
kasjer

Dołączyła: 07 Maj 2013
Posty: 15
0 UP 0 DOWN
Wysłany: 2015-07-23, 06:44   

ok dzięki :)
  Ocena JMP: 5/10
     
@anna 125 

Stanowisko:
były pracownik

Dołączyła: 05 Sie 2015
Posty: 110
1 UP 0 DOWN
Wysłany: 2016-01-06, 10:31   

czy ktoś miał taką sytuację jako to jest gdy lekarz medycyny nie chce nam wydać zdolności do pracy po chorobie
  Ocena JMP: 3/10
     
qweerty
[Usunięty]

Wysłany: 2016-01-15, 00:55   

anna 125 napisał/a:
czy ktoś miał taką sytuację jako to jest gdy lekarz medycyny nie chce nam wydać zdolności do pracy po chorobie
''

1. niezbędne jest zaświadczenie lekarza prowadzącego o zakończeniu leczenia
2. lekarz prowadzący może też wypisać informacje że nie widzi przeciw wskazań
3. lekarz medycyny pracy nie może podważyć opinii specjalisty
4. w przypadku braku zdolności do pracy pracodawca może rozwiązać umowę w trybie natychmiastowym w trybie zapisów art 53 kodeksu pracy
 
     
@anna 125 

Stanowisko:
były pracownik

Dołączyła: 05 Sie 2015
Posty: 110
0 UP 0 DOWN
Wysłany: 2016-04-05, 13:06   

i tak właśnie się skończylo jak w punkcie 4. niestety

[ Dodano: 2016-04-11, 14:24 ]
jestem zdołowana przygnębiona . po tylu latach pracy jestem do niczego
  Ocena JMP: 3/10
     
@stoneczka 

Stanowisko:
z-ca kierownika

Dołączyła: 28 Lis 2011
Posty: 283
0 UP 0 DOWN
Wysłany: 2016-05-01, 06:52   

Jaką absencję nanosi na badania kontrolne. Może to banalne pytanie ale u nas zawsze robiło się badania na dniu wolnym a ja chcę to zmienić 😋i idę w czasie pracy. Nie dość że tych wolnych dni mało to jeszcze mam tracić na siedzenie w przychodni
  Ocena JMP: 5/10
     
Włodarz 


Stanowisko:
były pracownik

Dołączył: 12 Sty 2015
Posty: 837
0 UP 2 DOWN
Wysłany: 2016-05-01, 12:00   

Hmmm a ty jesteś zksem i nie znasz rodzajów absencji? Wykonujesz je w godzinach pracy. Ja puszczam ludzi godzinę przed badaniami żeby mogli spokojnie dojechać lub po prostu spóźniają mi się godzinę do półtorej do pracy ale i tak mają liczone jakby byli pełną zmianę.
_________________
If you were a king up there on your throne,
would you be wise enough to let me go.
  Ocena JMP: 3/10
     
@Hell 


Stanowisko:
z-ca kierownika

Dołączyła: 01 Lip 2012
Posty: 2056
0 UP 0 DOWN
Wysłany: 2016-05-01, 13:31   

Włodarz, nie ciśnij tak bo sam się nie znasz, przecież mówi Ci ze chce to zrobić jak należy. Planuje się 4 godziny i nanosi absencję a nie jakieś tam spóźnienia. :rool:
 
     
@stoneczka 

Stanowisko:
z-ca kierownika

Dołączyła: 28 Lis 2011
Posty: 283
0 UP 0 DOWN
Wysłany: 2016-05-04, 18:46   

Dzięki. Chcę być po prostu pewna swego i zaskoczyć KS która uparcie ywierdzi że badania robi się na wolnym dniu. Ja chciałabym pojść do pracy na 4h a potem jak dojdzie osoba na międzyzmianę to wyjść na badania.dlatego pytałam co wprowadzić. W nowym ohr jest opcja że można kilka godzin pracować a potem wprowadzić na kilka godzin absencję np od ale nie wiem czy na badania też tak można. Po urlopie sprawdzę.
  Ocena JMP: 5/10
     
@Hell 


Stanowisko:
z-ca kierownika

Dołączyła: 01 Lip 2012
Posty: 2056
0 UP 0 DOWN
Wysłany: 2016-05-05, 14:53   

Absencja którą można brać na godziny to tylko 16h opieki na dziecko zdrowe- DU. Do badań pasuje tylko UP- nieobecność usprawiedliwiona płatna ale nie miałam czasu sprawdzić czy o tą absencję chodzi.
 
     
qweerty
[Usunięty]

Wysłany: 2016-09-10, 19:07   

Hell napisał/a:
Absencja którą można brać na godziny to tylko 16h opieki na dziecko zdrowe- DU. Do badań pasuje tylko UP- nieobecność usprawiedliwiona płatna ale nie miałam czasu sprawdzić czy o tą absencję chodzi.
Ale badania okresowe wykonuje się w godzinach pracy w taki sposób : planujesz pracownika od np 6-14 . Potem pracownik idzie na badania.po powrocie wpisuje "praca od...badania lekarskie ". I TO działa i jest zgodne z prawem pracy
 
     
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Nie możesz ściągać załączników na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

phpBB by przemo