Nasza-Biedronka.pl Strona Główna

Nasza-Biedronka.pl

Nieoficjalne i prywatne forum dla pracowników i klientów Biedronki

FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy  StatystykiStatystyki
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj

Poprzedni temat «» Następny temat
"Gdy w święta zapominamy o świętach"
Autor Wiadomość
Larrikol
[Usunięty]

  Wysłany: 2014-12-19, 21:13   "Gdy w święta zapominamy o świętach"

https://m.trojmiasto.gazeta.pl/trojmiasto/1,106540,17157839,Gdy_w_Swieta_zapominamy_o_Swietach___Jak_nie_ja__to.html

Natknełam się dziś na ten artykuł i przyznaję, że skłonił mnie do refleksji. Faktycznie święta tracą swóje duchowe znaczenie i na pierwszy plan wkracza "festiwal konsumpcji", co widać doskonale u was w sklepach.

Cytat:
Zawsze wydawało mi się, że święta Bożego Narodzenia uzewnętrzniają nasze najlepsze cechy. Skłaniają do refleksji, sprzyjają modlitwie i zadumie, godzą zwaśnionych, budują na nowo miłość i szacunek do bliźniego i motywują do pomocy innym. Niestety, podczas przedświątecznych zakupów w centrum handlowym Riviera w Gdyni przekonałem się, w jak dużym żyłem błędzie.

Co roku mam problem z wyborem świątecznych prezentów dla bliskich. Ich zakup zawsze zostawiałem na ostatnią chwilę, czego efektem były czasem nietrafione podarunki. Tym razem, nauczony doświadczeniem z ubiegłych lat, na przedświąteczne zakupy wybrałem się tydzień wcześniej. Jak na faceta, to chyba niezły wynik. Nie miałem konkretnych pomysłów, wałęsałem się więc od sklepu do sklepu. Najpierw na Świętojańskiej, potem w Batorym i Kwiatkowskim. Łowy nie były udane, wybrałem się więc do Riviery, największego w Trójmieście centrum handlowego. Zbyt duży wybór nierzadko komplikuje jednak sprawę i tak było też tym razem. Po ok. dwóch godzinach buszowania między regałami w mojej ręce znajdowała się tylko jedna siatka z księgarni.

"W takim kraju żyjemy, proszę pana"

W pewnym momencie, przy otoczonej leżakami fontannie na samym środku Riviery, zobaczyłem starszą panią, która... chodziła po niej i wygrzebywała z niej drobniaki. Kto był w Rivierze, ten wie, że cykle tej fontanny zmieniają się co kilka sekund. Kobieta próbowała uniknąć oblania strumieniem wody, co jednak niespecjalnie jej się udawało i w pewnym momencie zbierała te groszówki nawet na czworaka. Śledziło ją kilkanaście osób, niektórych mocno rozbawionych, wyłożonych przy tym wygodnie na leżakach i z pakunkami pełnymi prezentów u stóp. Dwóch chichoczących nastolatków nagrywało ją dyskretnie telefonem.

Kobieta, ok. 60-letnia, nie wyglądała jak osoba bezdomna. Jej odzież, stara i zniszczona, wskazywała jednak, że nawet te 10-groszówki mogą zrobić różnicę w jej codziennym budżecie. Poprosiłem ją, żeby zeszła z fontanny. Dała się namówić dopiero wtedy, gdy zaproponowałem jej trochę pieniędzy, ale pod warunkiem, że zostawi już tę fontannę w spokoju. Gdy zeszła, dałem jej banknot. Powiedziała mi tylko: "Dziękuję panu, ale jak nie ja, to kto inny to wyzbiera. W takim kraju żyjemy".

Nie wiedziałem, co odpowiedzieć. Uśmiechnąłem się więc tylko i poszedłem w swoją stronę, kątem oka widząc, jak młoda para, wyłożona na wspomnianych leżakach, szepcze sobie coś do ucha, patrząc w moją stronę i chichocząc. Nie pamiętam, kiedy czułem się tak kimś zażenowany.

Nie wiem, czy po tej sytuacji kobieta wróciła jeszcze na tę fontannę. Mam nadzieję, że nie. Dużo myślałem za to o tym, co zdążyła mi powiedzieć. "W takim kraju żyjemy". No właśnie, w jakim? Takim, gdzie jest bieda? Ale bieda jest przecież wszędzie, w każdym kraju, tak wysoko rozwiniętym, jak i przeciętnym, dopiero się rozpędzającym gospodarczo, gdzie wolny rynek liczy sobie dopiero ćwierć wieku. Więc to nie to.

Show się skończy, zostanie wigilijny stół

Żyjemy w kraju, gdzie w centrum handlowym w przeddzień świąt Bożego Narodzenia, obok nastolatka z wypchanym przez rodziców portfelem, starsza kobieta wygrzebuje drobniaki z fontanny, a ów nastolatek, zamiast jej pomóc (lub chociaż biernie odwrócić wzrok), rozsiada się na leżaku i ma z jej niedoli uciechę. Nagrywa ją, potem być może pokaże nagranie kolegom albo wrzuci do sieci. Będzie sporo śmiechu i szyderstw.

Obok nastolatka siedzą mężczyźni i kobiety, młodzi i starzy. Nikt nie reaguje. Para, ładnie ubrana, być może po studiach, uczciwie oraz ciężko pracująca, patrzy się na kobietę z wyrazem twarzy podobnym do tego, jaki maluje się na ludziach oglądających show w cyrku. Żadne z nich nie wpadło na to, by tej kobiecie pomóc, by powiedzieć "stop" jej poniżeniu. A może po prostu oboje mieli to gdzieś? Może ich zdaniem swoje już zrobili, dorzucili się przecież w pracy do "szlachetnej paczki" dla jakiejś biednej rodziny, której nigdy nawet nie poznają? A teraz mogą już z czystym sumieniem upajać się tym, że inni mają gorzej.

Zastanawiam się, w jakim miejscu się zgubiliśmy. Od kiedy idea świąt przestała mieć dla nas jakiekolwiek duchowe znaczenie? Kiedy święta stały się dla nas festiwalem konsumpcji, a nie czasem służącym zadumie, refleksji i modlitwie? Kiedy nad miłość i szacunek do bliźniego przełożyliśmy prymitywną uciechę z jego niedoli?

Najbardziej zabolały mnie te pakunki z prezentami. Ludzie, dla których dość rozpaczliwy czyn tej kobiety był tylko przerywnikiem między zakupami, usiądą za kilka dni przy wigilijnym stole. Zgodnie z tradycją ustawią na nim jeden dodatkowy talerz, dla niespodziewanego gościa. Nikogo oczywiście nie podejmą, talerz pozostanie pusty. O tej kobiecie zdążą w międzyczasie zapomnieć. Przełamią się opłatkiem, życząc bliskim zdrowia i szczęścia. A potem wręczą starannie zapakowane prezenty, dowody miłości i szacunku. Te same, o które potykali się, wstając z leżaków w Rivierze, gdy "show" niespodziewanie się skończyło.
 
     
+marta1 

Stanowisko:
klient

Pomogła: 1 raz
Dołączyła: 13 Gru 2011
Posty: 4494
Wysłany: 2014-12-19, 22:31   

Smutne i prawdziwe Larrikol . Mnie takie przemyślenia dopadły gdy czytałam niektóre wpisy w temacie o bonach i paczkach na naszym forum.
 
     
Larrikol
[Usunięty]

Wysłany: 2014-12-20, 21:43   

To chyba wyznacznik obecnych czasów. Obecne pokolenie nie obchodzi już świąt tak, jak kiedyś. Dla mnie i mojego pokolenia to nie są jakieś szczególne dni. Było może magicznie, jak się wierzyło w Mikołaja i czekało na prezenty, dziś to po prostu 2 dni wolne :) Przynajmniej dla mnie. Nie znosiłam świąt, jak pracowałam w B, jak pomyślę ile trzeba było się narobić... a przez te 2 dni nawet człowiek nie zdążył naprawdę odpocząć.
 
     
+marta1 

Stanowisko:
klient

Pomogła: 1 raz
Dołączyła: 13 Gru 2011
Posty: 4494
Wysłany: 2014-12-20, 21:51   

jest tak jak piszesz , ale chociaż nie jestem tak młodą osobą jak Ty to też nie lubię świąt , dlatego że nigdy nie były dla mnie prawdziwe a zawsze były obłudne....
 
     
olka3008 

Stanowisko:
kasjer

Dołączyła: 17 Kwi 2012
Posty: 301
Wysłany: 2014-12-20, 22:14   

Fakt SWIETA ogrankczaja sie do 2 dni wolnego i tym dla nas(przynajmniej dla mnie) sa!Odkad pracuje w B swietato to podwojna\potrojna praca i tylko radosc dzieci z prezetow uswiadamia-to juz swietal!!Moze przykre ale prawdziwe ;(
 
     
Bartosz 
Administrator


Stanowisko:
klient

Dołączył: 13 Gru 2009
Posty: 683
Ostrzeżeń:
 1/3/6
Wysłany: 2014-12-21, 02:42   

Brak czasu na przystopowanie pędu codziennego życia, ciągle tylko więcej i szybciej... przez co zapominamy o człowieczeństwie. Gdyby przed świętami było tydzień wolnego na ochłonięcie od narzuconego tempa życia, to myślę, że było by więcej osób takich jak autor tego cytatu.
_________________

Historia forum i wizja organizacji pracowników.

if you let politicians break the law in an emergency they will create an emergency to break the law. #covid

  :: |
     
esterprzester 

Stanowisko:
klient

Dołączyła: 09 Lut 2015
Posty: 6
Wysłany: 2015-02-09, 13:08   

Nie rozumiem, po co tydzień wolnego? Tempo zawsze było szybkie. Duchowe przygotowanie nie polega na nie pójściu do pracy, ale myśleniu o tym, czym jest to święto i co ze sobą niesie. U nas zawsze jest wigilijna atmosfera, spotyka się cała rodzina i da się poczuć magię tego dnia. Podobnie jest z Wielkanocą albo Wszystkimi Świętymi. Jeżeli ktoś podchodzi do tego tylko jak do dnia wolnego to ma tylko dzień wolny. Wszystko zależy od podejścia ;]
 
     
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Nie możesz ściągać załączników na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

phpBB by przemo