Nasza-Biedronka.pl Strona Główna

Nasza-Biedronka.pl

Nieoficjalne i prywatne forum dla pracowników i klientów Biedronki

FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy  StatystykiStatystyki
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj

Poprzedni temat «» Następny temat
Urlop wypoczynkowy
Autor Wiadomość
#sewilka

Stanowisko:
kasjer

Dołączył: 19 Maj 2013
Posty: 66
Wysłany: 2013-11-05, 15:17   Urlop wypoczynkowy na 3/4 etatu

Witam, mam pytanie odnośnie ilości dni należnego urlopu. Praca w biedronce jest moją pierwszą pracę na umowę o pracę więc nawet pomimo studiów mam mniej niż 10 lat pracy wiec w przypadku całego etatu miałaby 20 dni urlopu. Jako 3/4 etatu mam 15 dni... jeżeli dobrze rozumiem...
problem jednak polega na tym, że zatrudniona jestem od 15.05.2013 do końca roku... chciałam się dziś dowiedzieć od KS co z tym urlopem bo wiadomo w grudniu już mi nie wyda na co zostałam delikatnie zbyta, gdyż jako, że zaczęłam pracę bez zaległego urlopu to należą mi się tylko 4 dni...
i tu właśnie moje pytanie, czy ja coś źle liczę? wydawało mi się, że zakładając pracę do końca roku będę miała 7-8 dni urlopu... no i kolejne pytanie.. czy te 4 dni mi przejdą na kolejny rok lub zostaną zapłacone skoro nie dostanę wolnego??
 
     
tadam 

Stanowisko:
kasjer

Dołączyła: 06 Gru 2012
Posty: 671
0 UP 0 DOWN
Wysłany: 2013-11-05, 16:20   

Jak nie wykorzystasz w tym roku to przechodzi na następny rok (do końca marca trzeba zaległy urlop wykorzystać ,ale nie jestem tego na 100% pewna)Wydaje mi się że będzie więcej niż 4 dni.
 
     
@kluq 


Stanowisko:
centrum dystrybucyjne

Dołączył: 30 Lip 2010
Posty: 1751
0 UP 0 DOWN
Wysłany: 2013-11-05, 18:02   

Do końca roku wychodzi Ci jakieś 10 dni urlopu a wykorzystać go możesz do września następnego roku więc na pewno nie przepadnie. W razie nie przedłużenia umowy zostanie wypłacona za niego kaska.
_________________
Niejeden, komu się wydaje, że umie mówić, po prostu nie umie milczeć. Epicharm
 
     
Larrikol
[Usunięty]

Wysłany: 2013-11-05, 18:08   

Ponieważ jest to Twoje pierwsze zatrudnienie, prawo do urlopu nabywasz proporcjonalnie każdego przepracowanego miesiąca. Pierwszego dnia pracy nie masz 20 dni urlopu na dzień dobry, tylko z każdym kolejnym przepracowany miesiącem nabywasz prawo do 1/12 urlopu. Po pierwszym miesiącu masz 1.66 dnia, drugiego 3.32 itd. Skoro w tym roku już nie pójdziesz na urlop, to od stycznia będziesz miała 20 dni z nowego + około połowy zaległego urlopu z roku poprzedniego.
 
     
#sewilka

Stanowisko:
kasjer

Dołączył: 19 Maj 2013
Posty: 66
0 UP 0 DOWN
Wysłany: 2013-11-06, 18:47   

dziękuję za odpowiedź;)
 
     
~iiikamonkaaa

Stanowisko:
kasjer

Dołączył: 13 Gru 2011
Posty: 26
0 UP 0 DOWN
Wysłany: 2013-11-09, 15:52   

moze mi ktos powiedziec bo ja juz sie pogubilam... jestem po technikum 4 letnim, wczesniej pracowlam rok w innej firmie i dzisiaj minelo mi 2 lata w biedronce czyli ile mam urlopu ? 20 dni ?
_________________
Biedronka - codziennie niskie ceny :)
 
     
Larrikol
[Usunięty]

Wysłany: 2013-11-09, 18:24   

technikum dało Ci 5 lat, pracujesz 2 lata tu i 1 rok w innej firmie, więc ja naliczyłam 8 lat pracy (pod warunkiem, że nie pracowałaś podczas tej nauki), 26 dni urlopu ma się dopiero przy stażu pracu od 10 lat
 
     
~iiikamonkaaa

Stanowisko:
kasjer

Dołączył: 13 Gru 2011
Posty: 26
0 UP 0 DOWN
Wysłany: 2013-11-09, 20:16   

Larrikol napisał/a:
technikum dało Ci 5 lat, pracujesz 2 lata tu i 1 rok w innej firmie, więc ja naliczyłam 8 lat pracy (pod warunkiem, że nie pracowałaś podczas tej nauki), 26 dni urlopu ma się dopiero przy stażu pracu od 10 lat



Art. 155. § 1. Do okresu pracy, od którego zależy wymiar urlopu, wlicza się z tytułu ukończenia:
2) średniej szkoły zawodowej - przewidziany programem nauczania czas trwania nauki, nie więcej jednak niż 5 lat,
3) średniej szkoły zawodowej dla absolwentów zasadniczych (równorzędnych) szkół zawodowych - 5 lat,

to chyba technikum samo to 4 lata?
_________________
Biedronka - codziennie niskie ceny :)
 
     
Larrikol
[Usunięty]

Wysłany: 2013-11-09, 23:01   

technikum to średnia szkoła zawodowa
 
     
@ondrasz

Stanowisko:
klient

Dołączył: 07 Sie 2012
Posty: 221
0 UP 0 DOWN
Wysłany: 2013-11-10, 20:21   

jeśli technikum było 4-ro letnie to za technikum liczą się 4 lata.
Jeśli było 5-cio letnie - to 5 lat.
Jeśli w 5-cio letnim technikum ktoś powtarzał rok i chodził do szkoły 6 lat to i tak liczy się 5 bo przewidziany czas nauki był 5 lat.

Czyli : 4-to letnie technikum : 4 lata + 2 lata Biedronki + 1 rok w innej firmie daje nam 7 lat.
Tak czy siak cały czas 20 dni urlopu
 
     
Larrikol
[Usunięty]

Wysłany: 2013-11-10, 20:35   

to dlaczego po 3-letnim liceum miałam 4 lata? Przecież nie ma 5-letnich technikum, bo była reforma edukacji, a wymiar ustalany był przed reformą.
 
     
@ondrasz

Stanowisko:
klient

Dołączył: 07 Sie 2012
Posty: 221
0 UP 0 DOWN
Wysłany: 2013-11-10, 21:44   

były daawno temu - ja chodziłem do 5 letniego technikum i w tym samym czasie były też 4-ro letnie licea zawodowe - to były lata 90te.

pisze dość wyraźnie w przepisie :

średniej szkoły zawodowej - przewidziany programem nauczania czas trwania nauki, nie więcej jednak niż 5 lat,

czyli

dla szkoły średniej liczymy tyle lat ile powinna ona trwać ale nie więcej niż 5 lat.

Całość brzmi tak :

Cytat:
§ 1
.
Do okresu pracy, od którego zależy wymiar urlopu, wlicza się z tytułu ukończenia:
1) zasadniczej lub innej równorzędnej szkoły zawodowej–przewidziany programem
nauczania czas trwania nauki, nie więcej jednak niż 3 lata,
2) średniej szkoły zawodowej–przewidziany programem nauczania czas trwania nauki, nie więcej jednak niż 5 lat,
3) średniej szkoły zawodowej dla absolwentów zasadniczych (równorzędnych)
szkół zawodowych–5 lat,
4) średniej szkoły ogólnokształcącej–4 lata,
5) szkoły policealnej–6 lat,
6) szkoły wyższej–8 lat.
Okresy nauki, o których mowa w pkt 1–6, nie podlegają sumowaniu


Widocznie Ciebie potraktowano jako pkt. 4 czyli średnia szkoła ogólnokształcąca - 4 lata - tak przypuszczam.
 
     
Larrikol
[Usunięty]

Wysłany: 2013-11-10, 22:06   

Oczywiste, że kiedys były, ale teraz nie ma, a paragrafy nie zostału uaktualnione. Więc dlaczego koleżankę mają traktować jakoby ukończyła średnią szkołę ogólnokształcącą, skoro ukończyła średnią szkołę zawodową? Niesprawiedliwe byłoby zaliczenie jej takiego samego stażu jak np dla mnie, skoro miała ten rok dłużej.
 
     
@ondrasz

Stanowisko:
klient

Dołączył: 07 Sie 2012
Posty: 221
0 UP 0 DOWN
Wysłany: 2013-11-11, 10:41   

Ależ ona pisze wyraźnie, że chodziła do 4 letniego technikum - skoro tak to zalicza jej się tyle lat ile wynosił przewidywany czas trwania nauki . Nie ma w tym nic krzywdzącego dla niej, jest to zgodne z zapisami - wytłuściłem tam.
Skoro przewidywany czas nauki miała 4 lata, uczyła się 4 lata to zalicza się jej 4 lata - przepis mówi tyle ile przewiduje czas trwania nauki ale nie więcej niż 5 lat (a nie że zalicza się 5 lat).

Ja w latach 90tych chodziłem do 5 letniego technikum więc zalicza się mi 5 lat.
Gdyby ona chodziła dzisiaj do 5 letniego technikum też miałaby zaliczone 5 lat.

Skoro skrócono czas trwania liceum ale nie zaktualizowano kodeksu pracy to po prostu masz szczęście bo masz rok więcej niż by się faktycznie należało zaliczany do stażu pracy.
Myślę że jeśli są licea 3 letnie to i KP zapewne zostanie zaktualizowany i pewnie wprowadzone przepisy podobne jak w przypadku techników (średnich szkół zawodowych). Póki tego nie ma to obowiązuje to co jest.

ps.
tak patrząc to punkty dotyczące:
- szkół policealnych też zawyżają staż - pisze 6 lat ale faktycznie to moze być 3 lata liceum + 2 lata policealnej daje 5 lat faktycznego
- za studia - staż jest albo zaniżony bo chodząc do technikum 4 lata plus studia magisterskie 5 lat daje mi 9 lat nauki a zaliczane tylko 8
albo zawyżony jeśli skończę 3 lata liceum i zrobię 3 lata licencjatu (przecież to studia wyższe) to będę miał 6 lat faktycznej nauki a zaliczone będę miał 8 lat stażu do urlopu...
 
     
Larrikol
[Usunięty]

Wysłany: 2013-11-11, 12:12   

Nie rozumiesz o co mi chodzi. Kodeks pracy nie uwzględnił, że będzie kiedyś reforma edukacji. W kodeksie napisano 5 lat, bo technikum było wtedy 5-letnie, liceum było 4-letnie itd. Teraz wszystko jest rok krócej, ale ważny jest typ szkoły, a nie przeuczone w niej lata.
 
     
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Nie możesz ściągać załączników na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

phpBB by przemo