Nasza-Biedronka.pl Strona Główna

Nasza-Biedronka.pl

Nieoficjalne i prywatne forum dla pracowników i klientów Biedronki

FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy  StatystykiStatystyki
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj

Poprzedni temat «» Następny temat
Pracownicze Plany Kapitałowe w Biedronce
Autor Wiadomość
Włodarz 


Stanowisko:
były pracownik

Dołączył: 12 Sty 2015
Posty: 837
0 UP 0 DOWN
Wysłany: 2019-11-08, 20:37   

Wypłata oszczędności przed 60. rokiem życia

Pracownik nie musi jednak czekać do 60 urodzin, by móc skorzystać z zaoszczędzonych pieniędzy. Ma bowiem możliwość dokonania zwrotu zgromadzonych w PPK oszczędności po złożeniu stosownego wniosku. Skorzystanie z tej opcji wiąże się jednak z pewnymi potrąceniami – wnioskodawcy wypłacona zostanie kwota pomniejszona o:

podatek od zysków kapitałowych, który wynosi 19%,

30% środków pochodzących z wpłat po stronie pracodawcy - pobrane 30% zapisywane jest pracownikowi jako jego składka na ubezpieczenie emerytalne w ZUS,

środki pochodzące z państwowych dopłat.
_________________
If you were a king up there on your throne,
would you be wise enough to let me go.
  Ocena JMP: 3/10
     
Larrikol
[Usunięty]

Wysłany: 2019-11-08, 20:51   

Tak Włodarz, cały czas o tym piszemy ;)
 
     
Włodarz 


Stanowisko:
były pracownik

Dołączył: 12 Sty 2015
Posty: 837
0 UP 0 DOWN
Wysłany: 2019-11-10, 16:03   

ja wiem dlatego nie widzę sensu odkładać pieniądze w taki sposób i ciągle z tego się wypisywać bo to wcale nie spowoduje że wzrosną oszczędności.
_________________
If you were a king up there on your throne,
would you be wise enough to let me go.
  Ocena JMP: 3/10
     
Larrikol
[Usunięty]

Wysłany: 2019-11-10, 16:37   

Ja też uważam, że albo zaryzykować i odkładać, albo dać sobie spokój i nie bawić się co chwila w wypłacanie, bo to w żaden sposób nie wpłynie na poprawę sytuacji materialnej.
Emerytury naszego pokolenia (obecni 30-latkowie) będą dramatycznie niskie, więc to jest w sumie takie rozwiązanie w stylu "tonący brzytwy się chwyta", ale każdy kto nie jest w stanie sam odłożyć kasy, powinien zaryzykować. A kto nie jest pewny, niech wyobrazi sobie miesiąc życia za 1/3 swoich obecnych zarobków - bo takie prognozują emerytury.
 
     
loonatic 

Stanowisko:
klient

Dołączył: 28 Paź 2019
Posty: 11
0 UP 0 DOWN
Wysłany: 2019-11-14, 23:45   

Wydaje mi się, że umknęło wam to, co napisałem na początku - rozwiązanie z wypłacaniem polecam jedynie osobom, które obawiają się nacjonalizacji tych środków np. ze względu na historię OFE (lub tym, które uważają, że polityka inwestycyjna Funduszy Zdefiniowanej Daty w ramach PPK nie ma przyszłości, bo giełda w Polsce będzie przypominała tą Japońską, a nie Amerykańską, choć wtedy można rozważyć fundusze o bliskiej dacie, np. 2025, które niedługo będą miały w swoim portfelu tylko część dłużną i/lub pieniężną).

Osobiście planuję korzystać z PPK do momentu, aż któryś rząd zacznie majstrować przy ustawie. Być może jeszcze przed 45 r.ż. spróbuję wykorzystać te środki na zakup mieszkania - do 100% środków z PPK może finansować wkład własny (należy je zwrócić do instytucji finansowej w max. 15 lat).
Włodarz napisał/a:
ja wiem dlatego nie widzę sensu odkładać pieniądze w taki sposób i ciągle z tego się wypisywać bo to wcale nie spowoduje że wzrosną oszczędności.

Z PPK nie trzeba się wypisywać, aby móc co miesiąc dokonywać wypłaty całości środków (czyli "zwrotu" w rozumieniu ustawy o PPK) - wystarczy złożyć taką dyspozycję (on-line) w swojej instytucji finansowej prowadzącej PPK. Proszę nie wprowadzaj w błąd, bo w takiej sytuacji oszczędności osób wypłacającej pieniądze z PPK (i nie przejadających ich) będą rosły. Oczywiście mniej niż przy pozostawieniu ich w PPK, ale jednak rosły. Wystarczy zrobić proste porównanie oszczędności przy wypisaniu się z PPK (brak oszczędności), pozostaniu w PPK (większe oszczędności) i regularnych zwrotach z PPK (mniejsze oszczędności).
Larrikol napisał/a:
Ja też uważam, że albo zaryzykować i odkładać, albo dać sobie spokój i nie bawić się co chwila w wypłacanie, bo to w żaden sposób nie wpłynie na poprawę sytuacji materialnej.

Ależ oczywiście, że wpłynie na jej poprawę - może nieznacznie, ale jednak in plus. Ba - nawet może to ułatwić komuś zbieranie gotówki np. na coroczne wakacje, jeśli inaczej nie umie i np. finansuje je co roku kredytem. Wtedy jeszcze zyska na braku odsetek od takiego kredytu ;) . Jeśli natomiast te pieniądze zainwestujemy z celem emerytalnym poza PPK, to także zwiększymy swój majątek (oczywiście zależnie od wyników inwestycji).
Larrikol napisał/a:
każdy kto nie jest w stanie sam odłożyć kasy, powinien zaryzykować

Zgadzam się w 100%. Jeśli komuś cała pensja przecieka przez palce, to wzięcie udziału w PPK, to najrozsądniejsze, co może zrobić. Dodatkowo jest to świetny sposób zbierania przez takie osoby na wkład własny, jeśli ktoś planuje przed 45 r. ż. zakupić mieszkanie. W takiej sytuacji sens może mieć podniesienie dodatkowej wpłaty pracownika do 2% nawet, jeśli pracodawca nie dodaje niczego ponad obowiązkową wpłatę. Tym sposobem osoba oszczędza 5,5% wynagrodzenia brutto i zyskuje dopłaty od Państwa. ‭Przy pensji 5000 PLN brutto w 10 lat taka osoba zbiera ‭35650‬ PLN składek (+powinien pojawić się jakiś zysk z ich inwestycji), co powinno przynajmniej znacząco ułatwić organizację gotówki na wkład własny.

Podsumowując:
Cały czas próbuję powiedzieć, że do PPK powinien przystąpić każdy bez wyjątku. Tyle tylko, że ci co systemowi nie ufają powinni pieniądze wypłacać, a ci, którzy widzą w nim sens powinni korzystać z benefitów jakie daje czekanie z wypłatą do spełnienia ustawowych warunków :) .
 
     
Larrikol
[Usunięty]

Wysłany: 2019-11-15, 13:19   

loonatic napisał/a:
nawet może to ułatwić komuś zbieranie gotówki np. na coroczne wakacje
serio? Kilka stów rocznie ma pomóc w finansowaniu wakacji? Pójdziesz na obiad, kupisz kilka gofrów i dziekuję... Nie poprawia sytuacji materialnej, bo jest jednorazowym zastrzykiem gotówki, którego nie jesteś w stanie zainwestować. Nie przynosi Ci długofalowych korzyści, tylko konsumujesz i nawet nie zauważasz kiedy. Żeby to było 400 zł miesięcznie, to ok, ale to jest w skali roku. 30 zł co miesiąc nie ratuje Twojego budżetu, dlatego uważam, że to nie jest dobry pomysł na dodatkowy zarobek.
 
     
Włodarz 


Stanowisko:
były pracownik

Dołączył: 12 Sty 2015
Posty: 837
0 UP 0 DOWN
Wysłany: 2019-11-17, 23:38   

loonatic z jakiego banku jesteś? czy tam jakiegoś towarzystwa finansowego? byłem ostatnio na spotkaniu z panem z pko dokładnie mówił to co ty... zachwalał że system oszczędzania jest bez wad :sick
Tak jest ppk pozwoli ci kupić mieszkanie o fuc* jeszcze większej banialuki nie słyszałem...
_________________
If you were a king up there on your throne,
would you be wise enough to let me go.
  Ocena JMP: 3/10
     
Givszoman
[Usunięty]

Wysłany: 2020-04-22, 10:12   

Ja również się z tego wypisałem. Rezygnacja od stycznia 2020 r.
 
     
loonatic 

Stanowisko:
klient

Dołączył: 28 Paź 2019
Posty: 11
0 UP 0 DOWN
Wysłany: 2020-07-04, 11:07   

Odpowiadając na wcześniejsze zarzuty informuję, że nie pracuję w żadnej z firm oferujących w Polsce PPK. A banki akurat prowadzić PPK nie mogą. Mogą to robić TFI, zakłady ubezpieczeń, czy PTE (możliwe, że coś jeszcze jest wpisane w ustawie, ale nie pamiętam).

Uważam, że dodatkowe kilkaset PLN pomoże w organizacji wakacji. Jeśli twoje wakacje np. kosztują 4000 PLN, to 400 PLN to 10% tej kwoty. Ja wolę to 400 PLN mieć niż nie mieć. Skoro ludzie korzystają z promocji 200 PLN za zmianę banku dla swojego konta, to moim zdaniem warto też skorzystać z promocji 12x30=360 PLN rocznie za fakt bycia w PPK.

Forum nie hostuje screenshotów, żebym mógł wrzucić, ale na moim PPK od listopada 2019 roku dzięki moim i pracodawcy wpłatom oraz 2 niewielkim dopłatom od Państwa uzbierało się już nieco ponad 5700 PLN i mimo wyboru najbardziej agresywnego funduszu (ponad datę docelową dla mojego wieku) oraz wcześniejszych spadków w związku z COVID jest to o ok. 2,58% więcej niż wspomniana suma wpłat :-) .

Gdybym potrzebował tych pieniędzy dzisiaj, to pewnie mógłbym wypłacić z ~4000-4500 PLN (ze względu na pobór składek ZUS od wpłat pracodawcy i zwrot państwowej dopłaty). Moim zdaniem na wakacje wystarczy, ale osobiście raczej będę utrzymywał te środki do emerytury i traktował jako część moich emerytalnych oszczędności, chyba że wykorzystam na wkład własny w mieszkanie (trzeba zwrócić w ratach) lub w razie choroby (nie trzeba zwracać).

Jeśli kogoś interesuje szczegółowo ile wpłaciłem ja, ile pracodawca, a ile państwo (z naszych podatków oczywiście!) i ile można by wypłacić robiąc to dzisiaj, to mogę kiedyś podliczyć - dajcie znać jeśli jest zainteresowanie.

Myślę, że w perspektywie kilku lat jak najbardziej może mi się uzbierać kilkadziesiąt tysięcy, a że program PPK pozwala na wykorzystanie tych środków na wkład własny przy kredycie na mieszkanie, to jak najbardziej ułatwia to budowę / zakup domu czy mieszkania. 40 000 PLN to wymagane 20% wkładu własnego dla kredytu na 200 000, czyli jeśli kupując mieszkanie za 400k, w ciągu kilku lat będę miał połowę wkładu własnego dzięki PPK. Wystarczy dozbierać drugą połowę.
 
     
u8t3io3p

Stanowisko:
klient

Dołączył: 06 Kwi 2017
Posty: 873
0 UP 0 DOWN
Wysłany: 2020-07-05, 10:02   

zapomniales dodac najwazniejszego, ile zarabiasz skoro to tylko 2%? to przy zarobkach 2000pln jest to 40pln miesiecznie+ 40pln od pracodawcy czyli 80 miesiecznie

byl tez watek, ze panstwo daje ekstra kase, ale musi byc jakis prog i byl on dosyc wysoki
 
     
loonatic 

Stanowisko:
klient

Dołączył: 28 Paź 2019
Posty: 11
0 UP 0 DOWN
Wysłany: 2020-12-21, 22:24   

u8t3io3p napisał/a:
zapomniales dodac najwazniejszego, ile zarabiasz skoro to tylko 2%?

Ja akurat wpłacam 3,5%, pracodawca dokłada 3%, więc 6,5% łącznie to znacząco więcej niż 2% - zapewne dlatego wydaje się, że dużo - łączna składka % jest w tej sytuacji ponad 3x wyższa. Oczywiście im wyższe wynagrodzenie tym nominalnie będzie więcej - nic dziwnego, ale pisałem już wcześniej, że jak kogoś parzy kilkaset PLN rocznie, to chętnie przygarnę ;) .

u8t3io3p napisał/a:
byl tez watek, ze panstwo daje ekstra kase, ale musi byc jakis prog i byl on dosyc wysoki

Próg wcale nie jest wysoki - odkładając minimalne możliwe składki nadal kwalifikujesz się do dopłat. Osoby mające pensję mniejszą niż 120% minimalnej mają niższy limit - odpowiedni dla obniżonych składek.

Czy ten wątek czyta ktoś, kto początkowo się wypisał, ale potem wrócił do programu? Czy może powiedzieć co zauważyło na początkowej i późniejszej decyzji?
 
     
#Aventador 

Stanowisko:
kasjer

Dołączył: 16 Maj 2014
Posty: 83
Skąd: Warszawa
0 UP 0 DOWN
Wysłany: 2021-02-14, 22:06   

A ja mam takie pytanie - wczoraj w pracy złożyłem deklarację o rezygnacji z PPK. Czy muszę gdzieś się jeszcze zgłaszać po zwrot środków do tej pory wpłaconych na rachunek PPK od początku (listopad 2019)? I ile czasu się czeka na taki zwrot?
 
     
Givszoman
[Usunięty]

Wysłany: 2021-02-15, 10:39   

Aventador napisał/a:
A ja mam takie pytanie - wczoraj w pracy złożyłem deklarację o rezygnacji z PPK. Czy muszę gdzieś się jeszcze zgłaszać po zwrot środków do tej pory wpłaconych na rachunek PPK od początku (listopad 2019)? I ile czasu się czeka na taki zwrot?


Do dowolnego oddziału PKO BP jako instytucji w której nasza firma prowadzi rachunek PPK. W banku powiedzą co i jak, przy czym osoba już mająca konto w PKP BP szybciej zwrot dostanie bo bank automatycznie pobierze numer konta do zwrotu wpłat. Odzyskuje się wpłacone swoje pieniądze + 70% wpłat pracodawcy. Zwrot w ciągu chyba 5 dni roboczych.
 
     
~aga40aga 

Stanowisko:
kasjer

Dołączyła: 01 Lis 2019
Posty: 41
0 UP 0 DOWN
Wysłany: 2021-02-15, 19:29   

Givszoman, a co trzeba w tym banku Pko powiedziec
 
     
~Gosiaczkos1 

Stanowisko:
starszy kasjer

Dołączyła: 28 Kwi 2019
Posty: 50
0 UP 0 DOWN
Wysłany: 2021-02-15, 21:48   

Hehehe dodre sobie ty tak serio pytasz
 
     
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Nie możesz ściągać załączników na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

phpBB by przemo