Nasza-Biedronka.pl Strona Główna

Nasza-Biedronka.pl

Nieoficjalne i prywatne forum dla pracowników i klientów Biedronki

FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy  StatystykiStatystyki
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj

Poprzedni temat «» Następny temat
Degradacja a Staż pracy i stawka
Autor Wiadomość
~zjebosz 


Stanowisko:
kierownik sklepu

Dołączył: 02 Lut 2014
Posty: 45
Skąd: Polska
Wysłany: 2018-12-15, 22:19   Degradacja a Staż pracy i stawka

Hej,
Od kilkunastu miesięcy borykam się z pytaniami pracowników "Jak to jest ze stażem pracy i stawkami jak się zdegraduję lub będę zdegradowany?" Niestety od znajomych z pracy nie uzyskałem satysfakcjonującej odpowiedzi. Kadry też niewiele pomogły.
Więc jak to jest?
Dla przykładu:
1) SK staż 5lat (wypłaty zgodnie ze stażem 3+) -> awans na ZKS staż 1rok (wypłaty zgodnie ze stażem 1-3lat) -> degradacja na SK staż ?(od zera) (wypłaty ?(od zera))
2) SK staż 2lata (wypłaty zgodnie ze stażem 1-3lat) -> awans na ZKS staż 5lat (wypłaty zgodnie ze stażem 3+) -> awans na KS staż 2lata:
a: -> degradacja na ZKS staż ? (wypłaty ?)
b: -> degradacja na SK staż ? (wypłaty ?)

Jest ktoś w stanie rozwiązać tę zagadkę? :)
  Ocena JMP: 9/10
     
Bartosz 
Administrator


Stanowisko:
klient

Dołączył: 13 Gru 2009
Posty: 683
0 UP 0 DOWN
Ostrzeżeń:
 1/3/6
Wysłany: 2018-12-16, 03:24   

Pytanie tkwi czy degradacja ze stanowiska wpływa regulaminowo na staż pracy. Logicznie podchodząc do tematu nie powinna, ale obserwując stosunek firmy do pracownika nie zdziwiłbym się gdyby było inaczej. W normalnej firmie kadry powinny znać odpowiedź na to pytanie lub powinny do Ciebie oddzwonić po uzyskaniu odpowiedzi z zarządu. :)
_________________

Historia forum i wizja organizacji pracowników.

if you let politicians break the law in an emergency they will create an emergency to break the law. #covid

  :: |
     
+marta1 

Stanowisko:
klient

Pomogła: 1 raz
Dołączyła: 13 Gru 2011
Posty: 4494
0 UP 0 DOWN
Wysłany: 2018-12-16, 09:48   

Bartosz napisał/a:
W normalnej firmie kadry powinny znać odpowiedź na to pytanie

w normalnej firmie nikt się nie degraduje lub nie jest degradowany :-D
żarcik taki ;-)
o ile przy awansie staż liczony jest od zera , to przy degradacji zostaje bez zmian , przynajmniej było tak w przypadku , który znam .
_________________
Ludzie znają dziś cenę wszystkiego , nie znając wartości niczego...
 
     
Bartosz 
Administrator


Stanowisko:
klient

Dołączył: 13 Gru 2009
Posty: 683
0 UP 0 DOWN
Ostrzeżeń:
 1/3/6
Wysłany: 2018-12-16, 20:33   

marta1 napisał/a:

w normalnej firmie nikt się nie degraduje lub nie jest degradowany :-D

prawda. :-P

Zadałem pytanie na naszym FB i odpowiedzi są podzielone. Jednym uznano wcześniejszy staż, drugim już nie. Cała ta sprawa cuchnie decydowaniem o stażu w formie "widzimisię", a przecież niepodważalny fakt jest taki, że nie tracimy doświadczenia awansując szczebel wyżej. Tu przydałby się ktoś kompetentny do wyjaśnienia tej sprawy i uznania wszystkim pracownikom stażu pracy z poprzedniego stanowiska na które wrócili.
Na FB ktoś napisał, że przymusowo został awansowany w zastępstwie na KS, po czym wrócił na zKS tracąc 2 lata stażu... :em12:

Kto mógłby się zainteresować tym tematem? No i przede wszystkim trzeba by zrobić listę poszkodowanych pracowników. Cierpię na kompletny brak czasu, ale jak dla mnie pomysł bomba, by "naprostować" naszą jakże kochaną firmę Jeronimo Martins Polska :yeah:


[ Komentarz dodany przez: MalaAsia: 2018-12-16, 22:10 ]
Bartosz napisał/a:
Zadałem pytanie na naszym FB

Na fb to mocno o moją popularność zadbałeś ::P: :em11:

[ Komentarz dodany przez: Bartosz: 2018-12-16, 22:54 ]
@MalaAsia podsyłasz dobre kawały - sama sobie winna jesteś :ke:
_________________

Historia forum i wizja organizacji pracowników.

if you let politicians break the law in an emergency they will create an emergency to break the law. #covid

  :: |
     
Larrikol
[Usunięty]

Wysłany: 2018-12-17, 09:35   

W pierwszej chwili, też pomyślałam, że to jest absurd i z jakiej racji pensja startuje od zera. Ale zastanówcie się. Powrót na poprzednie stanowisko i na poprzednich zasadach, gwarantowany jest tylko w kilku przypadkach i awans nie jest jednym z nich. Awans to nie jest skok z bezpiecznikiem na plecach, że jak się komuś nie spodoba lub przerośnie to jego możliwości, grzecznie wraca na poprzednie stanowisko i pracuje jak gdyby nigdy nic. Firma idzie takiemu pracownikowi na rękę, pozwalając mu wrócić, zamiast szukać nowej pracy. Bo, tak jak napisała marta1, w normalnej firmie nikt się nie degraduje i nie jest degradowany. Tym bardziej, że pewnie firma uzupełniła już miejsce po takim awansowanym pracowniku.
Myślę, że nie ma jednej prostej reguły na zarobki po takim zabiegu, bo osobiście znam dziewczynę, która była zks i po macierzyńskim wróciła na kasjera, ale zachowała sobie kierowniczą stawkę! Tyle że, bez możliwości uzyskania premii. Więc może warunki płacy są negocjowane, w przypadku powrotu.
Wiele osób podchodzi do tego tak, jakby firma nie robiła łaski z przeniesieniem, ale to nieprawda. Bo dla każdego takiego kierownika, to bilet w jedną stronę.
 
     
Bartosz 
Administrator


Stanowisko:
klient

Dołączył: 13 Gru 2009
Posty: 683
0 UP 0 DOWN
Ostrzeżeń:
 1/3/6
Wysłany: 2018-12-17, 13:51   

Zgadzam się, jednak nie podzielam takiej perspektywy patrzenia. Piszemy o lepszym wynagrodzeniu za staż pracy tj. doświadczenie na danym stanowisku, które nie podlega w zasadzie żadnej dyskusji gdyż doświadczenie nie zniknie przy zmianie stanowiska i tu dla lepszego zrozumienia trzeba wyraźnie podkreślić, że firma płaci lepszą stawke za doświadczenie, a to czy później pójdzie pracownikowi na rękę z powrotem na poprzednie stanowisko jest zupełnie osobną kwestią, tym bardziej, że Biedronka potrzebuje pracowników z doświadczeniem przez nadmiar obowiązków jaki sama im narzuciła, dlatego nie uważam że to firma idzie pracownikowi na rękę i jeśli jest możliwość degradacji na poprzednie stanowisko, to staż pracy nie powinien startować od zera np. dla pracownika, który postanowił tylko przez 3 miesiące spróbować sił na zKS, a wcześniej miał 10 lat doświadczenia jako kasjer. Dla mnie to jest totalny absurd i wszystkie zagrywki KR typu: "pozwolimy wrócić Tobie na poprzednie stanowisko, ale staż pracy startuje od zera" powinny być karane, bo korzyść czerpie praktycznie wyłącznie firma - oczywiście tu jest również widoczna korzyść dla pracownika gdyż dostanie zezwolnie na powrót, ale dla firmy to jest większy plus, bo to pracownik wie na jakim stanowisku czuje sie kompetentnie, a na jakim nie. Biedronka potrzebuje kompetentnych pracowników i chyba każdy się ze mną zgodzi. ;)
_________________

Historia forum i wizja organizacji pracowników.

if you let politicians break the law in an emergency they will create an emergency to break the law. #covid

  :: |
     
Larrikol
[Usunięty]

Wysłany: 2018-12-17, 14:22   

Firma w odpowiedzi na taki list, zaprzeczy. A wątpię, żeby znalazł się jakiś pracownik, który na dówód, pokaże swoje paski płacowe sprzed awansu i po powrocie na wcześniejsze stanowisko lub aneksy.
Poza tym, ja jakoś nie dowierzam tym osobom, które mówią że mają staż naliczany od zera i to z prostego powodu. Te osoby nie są zatrudniane na nowo, tylko zmieniają warunki pracy na podstawie aneksu. Ich staż pracy nie ulega zmianie, więc zerowanie stawki było by sprzeczne z regulamienem wynagrodzeń.
A propo regulaminu wynagrodzeń - jest dostępny dla każdego pracownika, więc może ktoś zainteresowany, sprawdzi, czy taka sytuacja jest tam opisana?
Znam kilka takich przypadków, że osoby wracały z ZKS na SKS, znam też osoby, które wracały z KS na ZKS, nigdy, żadnej z tych osób, nie był naliczany staż stanowiskowy od zera. A nie raz już tutaj przekonałam się, że jeśli chodzi o zarobki, to wiele osób podaje złe informacje.

Biedronka już nie raz udowodniła, że nie zależy jej na doświadczonych pracownikach, co można zaobserwować na podstawie poziomu obecnych wynagrodzeń :) i np pozbawiając pracowników podwyżek stażowe po 5 latach. Nie wiem, czy potwierdza się plotki, które mowią o całkowitej rezygnacji z podwyżek stażowych. I jest to chyba jedyna firma, jaką znam, gdzie mają w nosie doświadczonych pracowników.
 
     
+marta1 

Stanowisko:
klient

Pomogła: 1 raz
Dołączyła: 13 Gru 2011
Posty: 4494
0 UP 0 DOWN
Wysłany: 2018-12-17, 15:11   

Bartosz napisał/a:
Biedronka potrzebuje kompetentnych pracowników i chyba każdy się ze mną zgodzi. ;)

każdy oprócz zarządu JMP , co ładnie wyjaśniła Larrikol ;-)
_________________
Ludzie znają dziś cenę wszystkiego , nie znając wartości niczego...
 
     
Bartosz 
Administrator


Stanowisko:
klient

Dołączył: 13 Gru 2009
Posty: 683
0 UP 0 DOWN
Ostrzeżeń:
 1/3/6
Wysłany: 2018-12-17, 22:00   

Larrikol napisał/a:
Firma w odpowiedzi na taki list, zaprzeczy. A wątpię, żeby znalazł się jakiś pracownik, który na dówód, pokaże swoje paski płacowe sprzed awansu i po powrocie na wcześniejsze stanowisko lub aneksy.
Poza tym, ja jakoś nie dowierzam tym osobom, które mówią że mają staż naliczany od zera i to z prostego powodu. Te osoby nie są zatrudniane na nowo, tylko zmieniają warunki pracy na podstawie aneksu. Ich staż pracy nie ulega zmianie, więc zerowanie stawki było by sprzeczne z regulamienem wynagrodzeń.
A propo regulaminu wynagrodzeń - jest dostępny dla każdego pracownika, więc może ktoś zainteresowany, sprawdzi, czy taka sytuacja jest tam opisana?
Znam kilka takich przypadków, że osoby wracały z ZKS na SKS, znam też osoby, które wracały z KS na ZKS, nigdy, żadnej z tych osób, nie był naliczany staż stanowiskowy od zera. A nie raz już tutaj przekonałam się, że jeśli chodzi o zarobki, to wiele osób podaje złe informacje.

Biedronka już nie raz udowodniła, że nie zależy jej na doświadczonych pracownikach, co można zaobserwować na podstawie poziomu obecnych wynagrodzeń :) i np pozbawiając pracowników podwyżek stażowe po 5 latach. Nie wiem, czy potwierdza się plotki, które mowią o całkowitej rezygnacji z podwyżek stażowych. I jest to chyba jedyna firma, jaką znam, gdzie mają w nosie doświadczonych pracowników.


Nie jestem aż tak naiwny by w pełni zawierzać w absurd cięcia stażu, a firma z całą pewnością zaprzeczy takiemu zarzutowi, ale tym samym weźmie (powinna wziąć) sprawę pod lupę aby przypadkiem, gdzieś później nie wyszło, że faktycznie takie sprawy mają miejsce - i generalnie przecież o to chodzi, prawda? Biedronka dba o wizerunek w mediach więc dział PR zmobilizuje odpowiednie osoby do skontrolowania postawionego zarzutu - logicznie patrząc na sprawę.
Wątpię nie mniej niż Ty iż znajdzie się pracownik, który przedstawi dowody obcięcia stażu pracy jednak jeśli dany pracownik zaryzykuje przedstawiając dowody, a cała sprawa ulegnie nagłośnieniu to Biedronka wyrówna mu wszystkie wypłaty wliczając staż - firma musiałaby się wybielić uznając sprawę za pomyłkę, która została wyjaśniona.

Przyznam szczerze, że nie wiem jaki jest poziom obecnych wynagrodzeń i szokuje mnie przedstawiona plotka, ale byłby to dobry punkt w liście do Jeronimo Martins z przedstawieniem naszego zdania na ten temat (tu się można rozpisać), a także z prośbą o rozwianie plotki i wyjaśnienie obranego kierunku (oczywiście wiadomo że chodzi o oszczędności, ale jeśli list miałby być stricte medialny, to firma miałaby wyzwanie aby wybrnąć z tego wyjaśnienia :-f )

--------------------------------
shoutbox: Larrikol napisał/a:

shoutbox: Bartosz napisał/a:
Bartosz: marta1, w pełni zgadzam się z Tobą - nasza społeczność istnieje w sposób bardzo, bardzo luźny i może właśnie taka akcja z listem otwartym dała by nam grunt do prawdziwego zaistnienia tym samym dając nam głos w firmie. Masz racje z anonimowym narzekaniem, ale do listu też można anonimowo ponarzekać i przesłać kilka wartościowych zarówno dla firmy jak i pracowników uwag. Każda firma boi się złego wizerunku w mediach stąd wniosek, że JMP raczej by nas nie zignorowało. Natomiast do napisania listu wiele nie trzeba :)

Larrikol: Dziennikarze tym się nie zainteresują, jeśli nie znajdzie się ktoś, kto potwierdzi to dokumentami. Na podstawie samych plotek nikt poważny nie napisze artykułu :)
Larrikol: Więc, jesli jest ktoś kto faktycznie został tak potraktowany i jest gotów tym się podzielić (dokumentacją) to proszę o info, a spróbuję skontaktować was z osobą, która już zajmowała się tematami biedronki

shoutbox: marta1 napisał/a:

marta1: (...)zgadzam się z Larrikol, list musi być poparty faktami by media się tym zainteresowały a firma potraktowała to poważnie i chciała jakiegokolwiek dialogu

Odpowiadam tu, bo na shoutboxie brakło miejsca :-P
Dziennikarze z pewnością nie zainteresują się taką błachostką. Mam na myśli redaktorów, którzy piszą artykuły na bardzo różnym poziomie, a ich artykuły trafiają na różne portale informacyjne. Tacy redaktorzy chętniej piszą o rzadkich sprawach w popularnych tematach(łatwiej o czytelników), a przecież nie często internetowa społeczność pracowników przemawia spójnym głosem pisząc do firmy list otwarty z konstruktywnymi uwagami odnośnie pracy w najpopularniejszym markecie o którym przeważnie wszędzie słyszy się i czyta w "super alternatywach". Tutaj za napisaniem artykułu przemawia jeszcze fakt, że na lini Forum <-> JMP iskrzy (przez proces o domeny) więc redaktorzy mogą ubrać historię całkowicie we własną interpretację co zresztą często lubią robić by sztucznie zwiększyć zainteresowanie.

Idąc dalej, jeden artykuł na portalu pokroju `natemat` czy `dicompl` potrafi przykuć wystarczająco dużo par oczu, by wywrzeć na firmie presje odpowiedzi z której teoretycznie przy odrobinie szczęścia moglibyśmy wycisnąć jakiś dialog, a odbicie piłeczki z kolei zainteresuje więcej portali czyniąc delikatny "szum w sieci" o który nam chodzi, by postawić JMP na baczność zwracając w delikatny sposób uwagę na... choćby trylion procedur, które bywają ignorowane przez nadmiar obowiązków wystawiając się tym samym na zwolnienie dyscyplinarne. Pomijam już fakt, że jeśli JMP odpowiedziałoby na nasz list, to automatycznie nada nam publiczny status w formie "jesteśmy ważni, liczą się z naszym głosem" i sam taki status da nam podwaliny do tego by spróbować naprostować kilka spraw dużo efektywniej niż firmowy BOP.

Poza tym właśnie dochodzę do wniosku, że może lepiej "najpierw" spróbować nawiązać dialog bez udziału mediów - tym bardziej, że my sami jesteśmy medium, tylko jeszcze sobie tego nie wypracowaliśmy. :ke:

Wybiegłem nieco w przyszłość by zobrazować szansę, którą widzę dla naszej społeczności, szanse na poprawę Waszych warunków pracy i przemianę naszej luźnej społeczności w "ugruntowaną", na czym kiedyś przy tworzeniu tego forum w 2009 bardzo mi zależało.

Ps. nie mam na myśli wywołania listem tzw. "gównoburzy" w formie "dokopmy JMP" - choć, to też byłoby fajne... xD (żart!)
Na poważnie: Mam na myśli łagodny, konstruktywnie napisany list otwarty adresowany z naszego forum, który zwróci uwagę firmy na istotne problemy i być może zezwoli nawiązać dialog, który da szanse naprostować problemy z codziennego dnia pracy - czyli podsumowując: wykonać część pracy związków zawodowych, które chyba zapadły się pod ziemię. (to tak dla jasności)

Ps2. w żadnym przypadku nie namawiam, bo mam co robić z własnym czasem, ale jeśli znajdzie się więcej chętnych, to z przyjemnością przysiądę do tematu, poinformuję naszą grupę FB, założę odpowiedni temat podpinając go na stronie głównej, wyślę meile informacyjne do wszystkich użytkowników naszego forum, wykonam rezonans w mediach i wynajmę profesjonalnego copywritera, który zajmie się zebraniem wszystkich uwag, pomysłów itp. w spójną całość. 8-)
_________________

Historia forum i wizja organizacji pracowników.

if you let politicians break the law in an emergency they will create an emergency to break the law. #covid

  :: |
     
+marta1 

Stanowisko:
klient

Pomogła: 1 raz
Dołączyła: 13 Gru 2011
Posty: 4494
0 UP 0 DOWN
Wysłany: 2018-12-17, 23:08   

Bartosz, szeroko i z rozmachem spojrzałeś na temat , Twój plan jest wręcz doskonały i dopracowany na każdej płaszczyźnie , dostrzegam tylko jeden słaby punkt - ludzie dla których jesteś gotowy poświęcić swój czas , swoją wiedzę i pieniądze .
Myślę , że wszyscy których temat dotyczy powinni być zainteresowani , rzuciłeś wyzwanie ;-) , to szansa dla tych którzy chcą coś zmienić , jaki będzie odzew , może niebawem się przekonamy .
Wspominasz o związkach zawodowych , tutaj nic się nie zmieniło , próbują o coś walczyć ale głównie przegrywają , bo toczą te swoje wojenki , plus jest taki , że nie czytamy tego tu na forum .
Jeśli chodzi o "wybieganie w przyszłość" i o to czym miało być forum w Twoich założeniach , to pewnie nie wiesz , że Twoje strona jest inspiracją dla JMP , oczywiście nigdy się do tego nie przyznają ;-) ale czerpią stąd garściami :-D .
Myślę , że Twój główny cel powstania forum , czyli pomoc i poprawa warunków pracy , został zrealizowany , pewnie nie na taką skalę o której piszesz "wybiegając w przyszłość" (chociaż wszystko przed nami) ale dla każdego kto chciał coś zmienić , forum zawsze było pomocne , bo pracownik znający swoje prawa i obowiązki , to pracownik świadomy a to już bardzo dużo , by poprawiać swoją sytuację , bądź zmieniać na lepsze jeśli nie warunki to pracę ;-) i wcale nie jest tak , że forum to tylko pytania o zapomogi , pożyczki i wypłatę jak twierdzą niektórzy , ta strona naprawdę pomogła wielu ludziom , więc myślę , że jest moc , trzeba ją tylko wykorzystać :-)
_________________
Ludzie znają dziś cenę wszystkiego , nie znając wartości niczego...
 
     
Larrikol
[Usunięty]

Wysłany: 2018-12-18, 10:29   

Bartosz, temat na tapecie kilka dni, a zobacz kto się tym zainteresował? Dwóch byłych pracowników i jednen obecny, który mówi, że nie zna takiego przypadku :)
Nawet zaoferowalam, że postaram się skontaktować z dziennikarzem (portal naTemat) i zero odzewu. Może i temat ciekawy, ale jak widać zero zainteresowania od osób, które niby są poszkodowane.
Sprawę można też zgłosić do PIPu, zrobią kontrole i przeanalizują naliczanie wynagrodzeń po powrocie na poprzednie stanowisko. Ale ja powtórzę, że spotkałam się z kilkoma takimi przypadkami i nigdy nie był zerowany staż. Moim zdaniem to głupie gadanie...
 
     
@MalaAsia 


Stanowisko:
starszy kasjer

Dołączyła: 08 Wrz 2016
Posty: 1532
0 UP 0 DOWN
Wysłany: 2018-12-18, 17:22   

Nie wiem czy wiecie, że jak się podpisuje umowę o pracę to jest zastrzeżone, że żadnych wiadomości z firmy nie można na zewnątrz udostępniać, a teraz jest podpunkt by w internecie nie szargać w żaden sposób wizerunku firmy, jest to ujęte w inne słowa, wisi na socjalu taki aneks, więc jeśli ktoś miałby takie dokumenty udostępniać naraziłby się na pewni no zwolnienie z pracy, a nie wiem czy nie na proces wytoczony przez JMP?
_________________
Cała sztuka polega na tym, żeby będąc sobą, być kimś wyjątkowym
 
     
Larrikol
[Usunięty]

Wysłany: 2018-12-18, 17:25   

Mówienie prawdy i trzymanie się faktów, nie jest szarganiem wizerunku firmy ;) ale i bez tych punktów, pewnie nikt by się na to nie zdecydował. O ile to prawda...
 
     
@stonek52 

Stanowisko:
kasjer

Dołączył: 18 Lis 2015
Posty: 204
0 UP 0 DOWN
Wysłany: 2018-12-18, 20:31   

Popieram. Bardzo dobry pomysł z tym listem. Jeśli ma to coś zmienić to warto. Jeśli chodzi o pomysły to pierwsze co mi się na nasuwa na myśl to zwiększenie etatów. Drugie to likwidacja progów stażowych oraz prawdopodobny brak podwyżek dla wyższych szczebli stażowych (to jest bardzo demotywujące). Trzecie to mniej alokacji, dublujących się palet, niepotrzebnych standów.
 
     
Larrikol
[Usunięty]

Wysłany: 2018-12-18, 21:47   

stonek52, chyba musisz doczytać temat ;-)
List z uwagami podobnymi do Twoich, już był wysłany i z tego, co pamiętam, chyba nikt nie doczekał się odpowiedzi.
 
     
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Nie możesz ściągać załączników na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

phpBB by przemo