To jest tylko wersja do druku, aby zobaczyć pełną wersję tematu, kliknij TUTAJ
Nasza Biedronka.pl
Nieoficjalne i prywatne forum dla pracowników i klientów Biedronki

Badania lekarskie, szkolenia, kursy - Badania do pracy

Hell - 2016-09-10, 19:31

A co jeśli nie zdąży zrobić potrzebnych badań jednego dnia?
Anonymous - 2016-09-10, 20:06

Hell napisał/a:
A co jeśli nie zdąży zrobić potrzebnych badań jednego dnia?


Pprzychodzi na drugi dzień i wpisuje badania lekarskie. Jest coś takiego w absencjach jak BP , płatne dni bez świadczenia pracy. Wiem , że w Poznaniu i na pomorzu (chyba Starogard ) nie ma z tym problemu. Ani tym bardziej przełożeni.
Ale za to w Sławnie swego czasu pewna KS , była bardzo oburzona na zks że chce wziąć opiekę nad dzieckiem :> kwestia umiejętności korzystania z praw i przedewszstkim umiejętności pozwalania na korzystanie z praw innym pracownikom

[ Dodano: 2016-09-10, 21:31 ]
Cytat:
Pracodawca lub osoby działające w jego imieniu przede wszystkim powinni kierować pracownika na badania w godzinach pracy. Dopiero gdy nie jest to możliwe, podwładny będzie miał obowiązek je wykonać poza godzinami pracy. Będzie tak w sytuacji, gdy np. osoba pracuje w systemie czasu pracy, gdzie dniami roboczymi są wyłącznie soboty i niedziele. Podobnie w sytuacji, gdy pracuje wyłącznie w porze nocnej (22 – 6).

W pozostałych przypadkach, jeżeli z uwagi na organizację pracy pracownika można skierować na badania w godzinach pracy, należy stosować tę zasadę. Ma ona pierwszorzędne znaczenie w zakresie zlecenia wykonania badań. Jak wskazuje się w orzecznictwie (wyrok SN z 10 maja 2000 r., I PKN 642/99), polecenie wykonywania badań lekarskich jest poleceniem służbowym dotyczącym pracy i jako takie powinno być wykonywane w godzinach pracy.

Wykonywanie badań okresowych poza godzinami pracy stanowi uszczuplenie okresu odpoczynku przysługującego pracownikowi. Praktyka polegająca na zlecaniu wykonywania badań okresowych w czasie wolnym od pracy, gdy możliwe jest wykonanie ich w godzinach pracy, narusza przepisy prawa pracy. Naruszone zostają normy dotyczące prawa do 11 godzin nieprzerwanego odpoczynku dobowego i 35 godzin odpoczynku tygodniowego.


Niezgodne z prawem będzie także zwalnianie pracowników na badania, a następnie zobowiązywanie ich do odpracowania czasu poświęconego na przeprowadzanie badań. Zobowiązywanie pracownika do odpracowania tego czasu może oznaczać, że taka praca będzie uznana za pracę w godzinach nadliczbowych.

PODSTAWA PRAWNA

Art. 229 par. 2 i 3 ustawy z 26 czerwca 1974 r. – Kodeks pracy (t.j. Dz.U. z 1998 r. nr 21, poz. 94 z późn. zm.).

gosiaj - 2016-09-12, 17:17

Jak jest z badaniami kontrolnymi czy trzeba się zapisywać do luxmedu tydzień wcześniej na zwolnieniu. Jeśli wezmę dokumenty z biedronki na badania i się zapiszę a lekarz prowadzący nie wyda mi zaświadczenia tylko da zwolnienie i co wtedy
Hell - 2016-09-12, 17:41

To dasz zwolnienie a badania zrobisz po jego zakończeniu.
stokrotka74 - 2020-02-24, 23:04

Mam pytanie a mianowicie, w październiku 2018r robiłam badania sanepidowskie, wszystko wyszło ok , lekarz wpisał mi do książeczki ważność badań na okres 5 lat. Teraz jednak musze zrobić ponownie badania bo tak wyskoczyło w OHR. I czy muszę je zrobić jak dokumenty w mojej karcie w przychodni są aktualne ? Z góry dziękuję za odpowiedź.
tadam - 2020-02-26, 12:09

Może w ohr była źle data ważności badania wprowadzona.Trzeba wprowadzic jeszcze raz poprawną datęna podstawie badania które masz.
MalaAsia - 2020-02-27, 00:03

a to sanepidowskie badanie nie jest ważne całe życie?
Anonymous - 2020-02-28, 12:13

od dawna nie jest. Nawet te osoby, które maja wpisane "bezterminowo" mogą zostać wezwane na badania sanepid. Choćby w przypadku lokalnych wzmożonych zachorowań zakaźnych (nawet bez korony), po długim zwolnieniu, po zwolnieniu na zakaźną, po podejrzeniu kontaktu... Zawsze decyduje orzecznik.
CVB83 - 2020-12-04, 12:30

MalaAsia, a to sanepidowskie badanie nie jest ważne całe życie?

no właśnie ja już pomału kończę prace w Biedronce ale myślałam że te badania na posiew to tylko raz i już??



Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group